Radni określili tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli
Rada Miejska w Morągu przyjęła uchwałę w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Morąg.
W uchwale czytamy:
Rada Miejska w Morągu uchwala, co następuje:
- 1 Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin dla pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego — 22 godziny.
- 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Morąga.
- 3. Traci moc uchwała Nr XLIII/673/18 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Morąg.
- 4 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z mocą od 1 września 2022 r.
Wypełniając delegację ustawową Rada Miejska w Morągu w uchwale Nr XLIII/673/18 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Morąg ustaliła dla nauczycieli specjalistów wymienionych w art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela tj.: pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego i doradcy zawodowego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin (tzw. pensum) w wysokości 22 godzin.
– W wyniku zmian w/w art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b, wprowadzonych przepisem art. 2 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, rozszerzony został katalog nauczycieli specjalistów o nauczyciela pedagoga specjalnego. W związku z tym wystąpiła konieczność ustalenia również dla tego specjalisty tygodniowego pensum. Proponuję, aby wynosiło ono 22 godziny, a więc tyle, ile wynosi pensum pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego oraz doradcy zawodowego. Zadania realizowane przez pedagogów specjalnych mają uzupełnić zadania realizowane przez innych nauczycieli specjalistów w zakresie rozpoznawania specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów oraz planowania dla nich wsparcia odpowiadającego ich potrzebom rozwojowym i edukacyjnym. W związku z tym, że projekt uchwały wymaga zaopiniowania przez odpowiednie władze statutowe związku zawodowego, dlatego też wystąpiłem do właściwych statutowo władz związków zawodowych o zaopiniowanie projektu przedmiotowej uchwały. Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Morągu i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Olsztynie pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały – napisał w uzasadnieniu do uchwały Burmistrz Morąga.
(red./ fot. arch. red.)