HALO MORĄG

„Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową” – debata Senatu RP i WOŚP

Co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową? Jakie działania można podjąć już teraz, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie? Czy można szybko uzdrowić system? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy debaty „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, która odbędzie się w Senacie RP 11 marca br. o godz. 11.00. Na debatę zapraszają Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

– Psychiatria dziecięca i młodzieżowa nie może już dłużej czekać – mówi Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. – Diagnoza jest jasna: to mocno zaniedbany i gigantyczny problem. Musimy niezwłocznie działać, dlatego chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba. Jakie rozwiązania możemy tu w Senacie przyjąć, jakie działania podjąć razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, by młodzi ludzie, których dotyka rzeczywistość, mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc – podkreśla Marszałek Grodzki.
– Otrzymaliśmy od naszych ekspertów materiały dotyczące psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Ich treść jest po prostu porażająca. Mam ogromną nadzieję, że okrągły stół w tej sprawie pozwoli natychmiast, powtarzam – natychmiast, wprowadzić potrzebne zmiany, aby powstrzymać kompletny rozpad tej dzieciny medycyny. Fundacja WOŚP zrobiła już pierwszy krok – dodaje Jerzy Owsiak.
Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni między innymi psychiatrzy, którzy na co dzień pracują na szpitalnych oddziałach i w przychodniach dla dzieci i młodzieży, organizacje pozarządowe zaangażowane w niesienie wsparcia pomocy młodym ludziom, a także przedstawiciele resortów zdrowia, edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Debatę będzie można śledzić na kanałach Senatu RP i WOŚP w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Senatu RP.

(WOŚP)

error: Nie kopiuj!!!