AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Ratuszowe Piwnice czekają na zwiedzających

Mieszkańców Morąga oraz turystów serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Piwnic Ratuszowych, gdzie można obejrzeć wiele eksponatów związanych z historią lokalną, a obecnie także wystawę zbiorów historycznych z kolekcji Dawida Sawickiego „Konflikty zbrojne w przedmiotach”

„Konflikty zbrojne w przedmiotach”. Zbiory zebrane na wystawie przedstawiały militaria, przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, medale, odznaczenia, mundury oraz zbiory numizmatyczne – wszystkie eksponaty są oryginalne a niektóre z nich bardzo unikalne. Wernisaż rozpoczął wykład Dawida Sawickiego na temat pochodzenia kolekcji oraz zastosowania zebranych przedmiotów. Autor przybliżył również sylwetki nieznanych szerokiemu gronu żołnierzy. Następnie uczestnicy mieli okazję osobiście zapoznać się z kolekcją wyjątkowych przedmiotów zebranych w Piwnicach Ratuszowych. Ilość informacji na temat historii poszczególnych zbiorów okazała się wyjątkowo interesująca dla zwiedzających. Każdy element wystawy w szczegółowy sposób odkrywał trudy życia ludzi z tamtych czasów. Na uczestników wernisażu czekał poczęstunek.

Ekspozycja obejmuje 80 przedmiotów z prywatnej kolekcji Dawida Sawickiego. W przeważającej części są to militaria, przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, medale, odznaczenia, mundury oraz zbiory numizmatyczne. Wszystkie eksponaty są oryginalne i pochodzą z okresu I i II Wojny Światowej.

Autor wystawy i właściciel kolekcji – Dawid Sawicki od najmłodszych lat związany jest z historią.  Zawsze fascynowały go przedmioty które były wykorzystywane przez żołnierzy podczas różnych konfliktów zbrojnych. Ogromny miłośnik literatury wojennej. Przez całe swoje zgromadził pokaźną kolekcję militariów,  gdzie niektóre przedmioty są naprawdę unikalne. Jego pobocznymi zainteresowaniami są polityka oraz historia polskiej numizmatyki, gdzie specjalizuje się w historii polskich banknotów których jest również ogromnym kolekcjonerem. Uczestnik wielu konkursów  m.in.: laureat wojewódzkiego konkursu dla szkół  średnich ,,Niepodległa 1918-2018″ gdzie został zaprezentowany film pt. ,,Gospodarka II RP” jego autorstwa oraz Jakuba Żurawka, który opracował go od strony informatycznej.  Od 2015 roku uczestnik wielu rekonstrukcji z okresu II wojny światowej w Polsce. W tym samym roku laureat wojewódzkiego konkursu z wiedzy o społeczeństwie. W 2019 roku został zwycięzcą konkursu wiedzy o regionie warmińsko-mazurskim „Wybitni mieszkańcy Warmii  i Mazur”. Również w tym samym  roku został przyjęty do Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Olsztynie. Od wielu lat również współorganizator Morąskiego Jarmarku Produktów Regionalnych.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w Piwnicach Ratuszowych w godzinach otwarcia galerii.

Morąska Izba Pamięci Historycznej, która mieści się w Ratuszowych Piwnicach czynna jest: wt., śr., sob.: 08.00-16.00, cz., pt.: 09:00-17:00. Kontakt:, 14-300 Morąg, pl. Jana Pawła II 1, tel.: 692-652-766
moraskaizba@gmail.com.

Piwnice morąskiego ratusza to bardzo szczególne miejsce. Swym rodowodem sięgają II polowy XIV stulecia. Obok podziemi zamku krzyżackiego i kościoła są jednym z najstarszych miejsc Morąga, powstały około 1360, kiedy przystąpiono do budowy morąskiego ratusza. Średniowieczny charakter tego miejsca podkreślają oryginalne kamienne fundamenty ratusza i konstrukcje ceglane stanowiące miejscami wypełnienia ścian, a kryjące zapewne wiele tajemnic w postaci dawnych przejść, korytarzy i pomieszczeń dziś niewidocznych, o istnieniu których świadczą jedynie pustki w ścianach.

Nieznane jest pierwotne przeznaczenie tych pomieszczeń. Najpewniej były tu niewielkie hale targowe, lub “sklepy” czyli chłodne pomieszczenia piwniczne, w których średniowieczni kupcy przechowywali swoje towary. Mogły istnieć tu również lochy i kazamaty, w których trzymano złoczyńców karanych publicznie na morąskim rynku.

Budynek ratusza wielokrotnie na przestrzeni wieków ulegał zniszczeniu za sprawą pożarów i wojen. Pieczołowicie odbudowywany był najważniejszym budynkiem w mieście. W jego murach znajdowała się siedziba Burmistrza i Rady Miejskiej, wzmiankowanych w dokumentach już w 1334 roku! Władze prężnie rozwijającego się miasteczka z czasem zastąpiły zapewne drewnianą budowlę murowanym budynkiem, do którego przybudowano jeszcze w średniowieczu liczne budy i przybudówki. Mury ratusza obok siedziby władz mieściły także kasę miejską, remizę strażacką, komisariat policji, urząd stanu cywilnego i archiwum miejskie.

Dziś w odrestaurowanych piwnicach ratusza mieści się Morąska Izba Pamięci Historycznej. Utrzymywana jest ze środków gminnych, a prowadzona przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu przez grupę pasjonatów i miłośników historii miasta i regionu.

Ekspozycja opiera się na czterech tematach: Historia ratusza, Napoleońska bitwa pod Morągiem z 1807 roku, Morążanie po 1945 roku, oraz morąskie pamiątki. Wyposażenie sal pochodzi ze zbiorów własnych Bractwa oraz depozytów i darów mieszkańców miasta, którzy chętnie dzielą się swoimi pamiątkami historii w postaci dawnych przedmiotów i starych zdjęć.

Morąska Izba Pamięci Historycznej to również miejsce spotkań ludzi chcących podzielić się swoimi pasjami. Odbywają się tu wykłady, prelekcje i projekcje filmów.  Osoby zainteresowane zorganizowaniem wystawy indywidualnej lub zbiorowej serdecznie zapraszamy do współpracy.

Zwiedzanie Morąskiej Izby Pamięci Historycznej jest bezpłatne.
Serdecznie zapraszamy!

error: Nie kopiuj!!!