RCB i Państwowa Straż Pożarna przypominają o obowiązku odśnieżania dachów
W związku z intensywnymi opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Państwowa Straż Pożarna przypominają o obowiązku odśnieżania dachów oraz usuwania sopli lodowych i nawisów śnieżnych. Śnieg leży wszędzie – również na dachach budynków – gdzie może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.
Śnieg i lód to nie tylko element zimowego krajobrazu, ale także znaczne obciążenie dla konstrukcji nośnych dachów. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700–800 kg, a lodu około 900 kg. Zalegający śnieg, szczególnie na dachach płaskich i wielkopowierzchniowych, może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji i stanowić realne zagrożenie życia. Niebezpieczne są również sople lodowe oraz nawisy śnieżne, które powinny być usuwane na bieżąco.
Zgodnie z art. 61 Ustawy Prawo budowlane właściciele i zarządcy obiektów są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego użytkowania budynków w przypadku zdarzeń, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem. Do zdarzeń tych zaliczają się m.in. intensywne opady atmosferyczne, silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, pożary, osuwiska ziemi oraz powodzie.
Niespełnienie powyższych obowiązków, zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.



