Warmia i Mazury

RDLP Olsztyn: Żabie śpiewy

Wiosną gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie , a woda w mniejszych zbiornikach ogrzewa się, płazy zaczynają gody.

Przepiękny śpiew godowy żab  rechot, roznosi się po lesie i łąkach.  Pierwsze do godów przystępują żaby moczarowe. Są to wyjątkowe żaby, gdyż podczas godów barwa samców zmienia się na niebieską, a ich rechot przypomina odgłos bulgoczącej wody. Gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia i dlatego stanowi wskaźnik czystości wody i środowiska. Zaraz po żabach moczarowych swoje gody zaczynają ich więksi kuzyni –  ropuchy.  Najbardziej znana jest ropucha szara. Możemy ją spotkać niemal wszędzie, od lasów po pola i łąki. Prowadzi lądowy tryb życia a do wody wchodzi tylko podczas godów. Jej rechot przypomina delikatne pohukiwanie. Ropuchy rzadko skaczą, przeważnie chodzą, a w chwili zagrożenia nieruchomieją. Na ciele ropuchy znajduje się wiele gruczołów z których podczas zagrożenia wydziela się substancja zwana bufoteniną. Ma ona właściwości psychoaktywne. Kto wie? Może stąd powstały bajki o żabie która po pocałunku zamienia się w księcia.

Wszystkie żaby po zimowej hibernacji łączą się w miłosny uścisk czyli ampleksus. Samiec wskakuję na samicę a ta go nosi na grzbiecie aż złoży jaja- skrzek. Takie zjawisko może trwać nawet kilka godzin, ale jest konieczne do zapłonienia u żab. Zdarza się tak, że samica dźwiga dwa samce albo, że samotna samica próbuje odbić partnera innej samicy. Gody mogą trwać do czerwca a tuż po nich żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd.

Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Prosimy o szczególną ostrożność wszystkich kierowców zwłaszcza gdy przejeżdżają obok zbiorników wodnych aby uważali na żaby przemieszczające się podczas godów. Musimy dbać o nasze płazy bo gdyby nie one to wiosenne spacery nie brzmiały by tak samo.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!