Warmia i Mazury

Recyklingowa choinka z komputerów stanęła na UWM w Olsztynie

Choinkę z około 200 starych komputerów i trzech monitorów przeznaczonych do recyklingu można podziwiać w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie.

Niestandardowe choinki na UWM tworzone są już od ponad dziesięciu lat i zyskały popularność, a jedna z wcześniejszych instalacji z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata.

Jak poinformowała Biblioteka Uniwersytecka UWM, tegoroczna konstrukcja składa się z około 200 komputerów stacjonarnych ułożonych w 15 warstwach i mierzy ponad 3 metry.

Futurystyczna konstrukcja wykorzystuje minimalistyczną estetykę obudowy komputerowej w kolorach srebra i czerni oraz kolorowe oznakowania portów, które uatrakcyjniają wygląd. Na czubku umieszczone zostały monitory, które wyświetlają wirujące logo uniwersytetu.

„Inspiracją tegorocznej konstrukcji były zmiany zachodzące w przyzwyczajeniach użytkowników oraz realiach pracy bibliotekarzy” – tłumaczą bibliotekarze z UWM, cytowani na stronach internetowych uczelni. „Rozwój urządzeń mobilnych oraz nowoczesny, chmurowy system biblioteczny, w którym pracuje biblioteka, powodują mniejsze zapotrzebowania na stacjonarne komputery. Tak jak kiedyś w przestrzeniach biblioteki obecnych było około 300 komputerów, tak teraz praktycznie każdy odwiedzający bibliotekę ma możliwość dostępu do internetu z własnego komputera lub telefonu” – podkreślono w komunikacie.

Dlatego też niepotrzebne i niedziałające już komputery, liczące po kilkanaście lat, składają się na tegoroczną choinkę. „Dzięki temu mają możliwość jeszcze raz przysłużyć się użytkownikom oraz środowisku akademickiemu. Jak co roku planując i tworząc bożonarodzeniowe drzewko, wspieramy ideę recyklingu oraz dbania o środowisko” – podkreślili bibliotekarze. Tegoroczna choinka nie zużywa energii i nie świeci.

Konstrukcje świąteczne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już bożonarodzeniowa tradycja rozpoczęta w grudniu 2011 roku choinką z książek (pierwszą tego typu w Polsce, a drugą na świecie).

„Ta choinka zapoczątkowała tradycję, żeby nie stawiać na takie tradycyjne drzewko, tylko zawsze wymyślać coś innego, związanego z ideą Uniwersytetu, biblioteki, z wiedzą, z informacją, po to, żeby pokazać, że my też łączymy się z naszymi użytkownikami w Święta, ale też jesteśmy oryginalni, kreatywni”- powiedział Maciej Rynarzewski z Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w uniwersyteckiej TV Kortowo.

Pierwsza choinka z książek o brązowo-złotej obwolucie na życzenie resortu nauki została odtworzona w 2012 roku i uświetniła hol państwowej instytucji.

Następne drzewka stworzono z szuflad katalogowych, ze starych kart katalogowych, książeczek origami oraz ażurowego recyklingu publikacji UWM z okazji jego 20-lecia.

„Zdarzały się już również choinki, podobnie jak obecna, nawiązujące do rozwoju technologicznego i narzędzi komunikacji. Wykonane były z płyt CD i dyskietek. Ostatnia, zbudowana z butelek plastikowych, wspierała apel uniwersytecki dbałości o środowisko” – zaznaczono w komunikacie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Choinka z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Jej zdjęcie znalazło się w jednym z grudniowych wydań brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Z kolei choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie.

Tegoroczną choinkę podziwiać można do końca stycznia. Biblioteka Uniwersytecka UWM otwarta jest w godzinach 8:00-20:00 (od poniedziałku do soboty). Choinkę można również obejrzeć na kanale YouTube.

(PAP – Nauka w Polsce)

 

error: Nie kopiuj!!!