Rekord Guinnessa dla przedstawiciela Warmii i Mazur

Według londyńskiego biura rekordów Guinnessa największa na świecie kolekcja kieratów konnych mieści się w Skansenie Maszyn Rolniczych w Naterkach.

Największa na świecie kolekcja kieratów konnych jest kolekcją prywatną należącą do Janusza Dramińskiego, właściciela firmy Dramiński S.A.

Asortyment liczy obecnie 277 kieratów, a jego zebranie trwało blisko 30 lat. Z każdego sprzętu można odczytać nazwę miasta czy fabryki, w której dany model został wyprodukowany. Cała kolekcja w podolsztyńskich Naterkach to przede wszystkim historia polskiego przemysłu i rolnictwa.

Kierat konny to urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt – głównie koni, do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych lub do wydobywania wody.  Składa się z dwóch park kół przymocowanych do ramy. Największe koło połączone jest z dyszlem do zaprzęgania zwierząt. Zwierzęta następnie obracają przekładnię chodząc po okręgu.

Ideą powstania Skansenu Maszyn Rolniczych było zachowanie od zniszczenia i zapomnienia unikalnych urządzeń, które w przeszłości pomagały w pracach w gospodarstwie rolnym. Kolekcja obejmuje przedmioty i maszyny wykorzystywane w minionych dziesięcioleciach.

Firma Dramiński S.A. otrzymała dwa lata temu Laur „Najlepszym z Najlepszych” (w kategorii Innowacje i Rozwój), który jest przyznawany przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

(wwim)