Rocznica Bitwy pod Grunwaldem
Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu była kolejna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która odbyła się 16 lipca.
15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były świadkiem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie.
Grunwald przez wieki był symbolem nie tylko polskim, ale i europejskim.
Historyczna inscenizacja jest sztandarowym oraz markowym produktem turystycznym Warmii i Mazur i największą imprezą poświęconą średniowieczu w Europie.
– 612 lat temu sprzymierzone ludy młodej Europy – Polacy, Litwini, Łotysze, Czesi, późniejsi Ukraińcy i Białorusini – stanęły ramię w ramię w obronie suwerenności swoich państw – mówił podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – O ich zwycięstwie zdecydowała niezwykła waleczność, umiejętność współdziałania oraz wielki patriotyzm sojuszniczych wojsk. Zwycięstwo pod Grunwaldem sprawiło, że kraje dotychczas peryferyjne znalazły się w centrum uwagi. Pokonanie zakonu krzyżackiego wprowadziło Polaków do grona najważniejszych, najbardziej wpływowych narodów kontynentu europejskiego. Królestwo Polskie wyrosło na mocarstwo, które miało przed sobą perspektywę ciągłego wzrostu w międzynarodowej hierarchii. Z kolei sojusznicza Litwa wywalczyła sobie miejsce w zachodniej cywilizacji. Bitwa na długie lata stała się symbolem chwały oręża polskiego, który przez wieki przepełniał dumą i krzepił serca Polaków. W ciągu 123 lat zaborczej niewoli pomagał uwierzyć, że w chwili największego zagrożenia stać nas na wiele. Grunwald stał się także symbolem walki z germanizacją.
W widowiskowych zmaganiach uczestniczyło ponad 1000 rekonstruktorów oraz miłośników średniowiecza z całego świata – m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji czy Węgier. Inscenizację oglądało ponad 40 tysięcy widzów.
Głównym organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast współorganizatorami: Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Grunwald oraz Kapituła Bitwy pod Grunwaldem.
(wwim)