Rok 2019 na Polach Grunwaldu przyniesie wiele niespodzianek

Nowe propozycje przygotowało na ten rok Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Imprezy przybliżają historię i promują kulturę średniowiecza. Od lat największą są Dni Grunwaldu z inscenizacją bitwy, która odbędzie się 13 lipca 2019 roku.

9 lutego odbędzie się IX Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu. Kolejna to Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który zaplanowano na 3 marca.

Sezon wystawienniczy muzeum otworzy 8 kwietnia. W maju po raz ósmy odbędzie się Majówka z Łukiem i Koniem (2-5 maja), czyli międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego, potem zaś Europejska Noc Muzeów (11-12 maja), podczas której zostanie otwarta nowa wystawa czasowa.

Lipiec będzie stał pod znakiem Dni Grunwaldu (10-14 lipca), czyli cyklu imprez historyczno-edukacyjnych, których ukoronowaniem będzie ciesząca się wielkim zainteresowaniem publiczności inscenizacja bitwy z 1410 roku (13 lipca). Latem zaplanowano jeszcze Święto Wojska Polskiego pod hasłem „Od rycerza do żołnierza” (15 sierpnia).

Dużo będzie działo się we wrześniu. Najpierw odbędą się pokazy średniowiecznej mody pt. „Krój polski. Jak w dawnej Polsce damy ubierano” (6 września). Potem rozpocznie się szósty etap międzynarodowych badań archeologicznych pola bitwy (14-21 września). Na koniec sezon turniejowy zamkną starcia w ramach „Jesieni Średniowiecza” (21 września). Muzeum zajmie się również koordynacją Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

31 października przewidziano zamknięcie sezonu wystawienniczego, zaś 25 listopada – VI Konferencję Mediewistyczną pt. „W jedności siła. Polska, Litwa, Unia Lubelska”.

(wwim)