Rolnicy z Warmii i Mazur podziękowali za plony

Przemarsz korowodu dożynkowego, uroczysta msza w amfiteatrze, obrzęd dożynkowy, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i… piękna słoneczna pogoda to tradycyjne elementy Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich.

Uczestnicy uroczystości w olsztyneckim skansenie, jak co roku podziękowali za tegoroczne zbiory i prosili o urodzaj w przyszłych latach. A dziękować jest za co, bo w porównaniu do innych województw, szczególnie położonych w zachodniej części kraju, ale także i w stosunku do 2018 r. susza rolnicza miała w tym roku w naszym województwie łagodniejszy przebieg.

Mimo to anomalie pogodowe – susza, przymrozki i nawałnice z gradem i ulewnymi deszczami spowodowały szkody w uprawach rolnych w 64 gminach, w 2,7 tys. gospodarstwach rolnych.  W regionie zanotowano też występowanie kolejnych ognisk ASF.

– Tym większe wyrazy uznania należą się rolnikom, sadownikom i ogrodnikom z Warmii, Mazur i Powiśla – mówił podczas uroczystości marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Dziękuję Państwu za wytrwałość w pokonywaniu trudności i zaangażowanie, dzięki którym warmińsko-mazurska wieś rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Dziękuję za wysiłek i codzienny trud włożony w tegoroczne żniwa.

Marszałek Brzezin podkreślił też konieczność rozwiązań systemowych w rolnictwie i zwrócił uwagę na potrzebę rozwijania dobrej współpracy i partnerstwa, niezbędnych dla rozwoju wsi.

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich na Warmii i Mazurach nie byłby możliwy bez wsparcia z Unii Europejskiej. Tu pomocą służy przede wszystkim Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W perspektywie finansowej 2014-2020 samorząd województwa wdraża dwa działania – Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich oraz LEADER. W sumie to blisko 90 mln euro na lokalne drogi, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę zabytków i tradycyjnego budownictwa, targowiska czy wsparcie lokalnych grup działania. Ze swojego budżetu samorząd wspiera oddolne inicjatywy na wsi, organizując cieszący się ogromnym zainteresowaniem konkurs na „Małe Granty Sołeckie” czy realizując Program Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Dożynki są ważnym elementem polskiej kultury i dobrych obyczajów, przejawem uszanowania tradycji. To najważniejsze święto polskiej wsi i wyraz hołdu dla tych, którzy przez cały rok uprawiają ziemię – dodał marszałek Brzezin. – Dziś to Wam szanowni rolnicy Warmii, Mazur i Powiśla należą się podziękowania, ponieważ to dzięki Waszej pracy ziemia rodzi pokarm i daje nam chleb.

Wojewódzkie uroczystości dożynkowe są okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju regionu. W tym roku Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymało siedem osób. 30 osoby uhonorowano odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich byli Katarzyna Wiśniewska z Sokółki w gm. Prostki i Jan Rochewicz z Krzemieniewa w gm. Kurzętnik. O oprawę artystyczną ceremonii zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” ze Szczytna. Po południu scena należała do Zespołu „Weekend”.

Ogromne emocje budziły jak co roku konkursy na najładniejsze stoisko dożynkowe Koła Gospodyń Wiejskich i na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordowo dużo, bo aż 46 wieńców. Wyłoniono dziesięciu zwycięzców, przyznano też nagrodę specjalną, a wszystkie wieńce, które nie znalazły się w pierwszej 10. otrzymały 400 zł za udział w konkursie.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy
• I miejsce (nagroda 4 tys. zł)
– Rostki, gm. Pisz
• II miejsce (nagroda 3,5 tys. zł)
– Niebrzydowo Wielkie, gm. Morąg

– Wyszembork, gm. Mrągowo
• III miejsce (nagroda 3 tys. zł)
– Władysławowo, gm. Elbląg
– Bogaczewo, gm. Giżycko
• IV miejsce (nagroda 1,6 tys. zł)
– Stradomno, gm. Iława
– Barciany, gm. Barciany
• V miejsce (nagroda 14, tys. zł)
– Dymnik, gm. Rychliki
– Limża, gm. Kisielice
• VI miejsce (nagroda 1,3 tys. zł)
– Mierki, gm. Olsztynek
• VII miejsce (nagroda 1,2 tys. zł)
– Jarnołtowo, gm. Małdyty
• VIII miejsce (nagroda 1,1, tys. zł)
– Bogusze, gm. Prostki
• IX miejsce (nagroda 1 tys. zł)
– Krokowo, gm. Jeziorany
• X miejsce (nagroda 900 zł)
– Banie Mazurskie, gm. Banie Mazurskie
• Nagroda specjalna 1,5 tys. zł
– Banie Mazurskie, gm. Banie Mazurskie

Konkurs „Na najładniejsze stoisko dożynkowe Koła Gospodyń Wiejskich”
• I miejsce (nagroda 2 tys. zł)
– KGW „Stradunianki” z miejscowości Straduny, gm. Ełk
• II miejsce (nagroda 1,5 tys. zł)
– KGW „Wilkusie” z miejscowości Wilkowo, gm. Kętrzyn
– KGW „Karolinki” z miejscowości Karolewo, gm. Kętrzyn
– KGW z miejscowości Pietrzwałd, gm. Ostróda
• III miejsce (nagroda 1 tys. zł)
– KGW „Sękacz” z miejscowości Kiekskiejmy, gm. Dubeninki
– KGW „Jagienki” z miejscowości Gierzwałd, gm. Grunwald
– KGW „Gronitczanki” z miejscowości Gronity, gm. Gietrzwałd

(wwim)