Rozpoczął się sezon kleszczy
Wiosna, dłuższe dni, więcej słońca – to wszystko sprawia, że jeszcze chętniej wychodzimy na spacer. W końcu można urozmaicić poranki pracami w ogródku, posłuchać śpiewu ptaków. Z wiosny cieszymy się nie tylko my, ludzie, ale też większość zwierząt, w tym kleszcze. Dla nich to czas obudzenia się ze snu i poszukiwania posiłku. Na wiosnę aktywne są zarówno świeżo wyklute larwy, jak i nimfy – stadium kleszcza najczęściej pijące krew ludzi.
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią, atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dorosłe osobniki dosyć łatwo zauważyć, ale młode postaci, które także przenoszą choroby są drobne, mogą mieć ok. 0,5 mm.
Można go spotkać na łąkach, w lasach, w przydomowych ogródkach, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.
Przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których występują powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało oraz głowę. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza m.in. w zgięciach stawów, za uszami, w pachwinach.
Aktywność kleszcza jest większa w godzinach porannych i wieczornych. Gdy temperatury w ciągu doby przekraczają 5-7C i jest wilgotno rozpoczynają swoją aktywność. W okresie letnim, zwłaszcza w czasie upałów, ograniczają ją – ale nadal powinniśmy być czujni.
Ukąszenie przez tego pajęczaka może powodować groźne choroby.
Jak postępować po ugryzieniu przez kleszcza? Zapoznaj się z ulotką.
(WSZ Elbląg)