Warmia i Mazury

Rusza 6 edycja programu „Finansoaktywni”

Umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu – to temat przewodni 6 edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Program Ministerstwa Finansów jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Przypominamy, jak wziąć udział w Finansoaktywnych i jakie zadania czekają na uczestników w kolejnych etapach.

Po raz szósty zabieramy uczniów w edukacyjną misję, która w tym roku odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W ciągu poprzednich 5 lat program dotarł do prawie 3,5 tysięcy szkół w całej Polsce, a tylko ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 30 tys. uczniów. Tegoroczna misja zapowiada się również ciekawie. Uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznają zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzą się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy. Aby przedstawić te zagadnienia w atrakcyjny i angażujący sposób, przekażemy nauczycielom zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowany przez specjalistów.

„Nasz program ma pomóc uczniom zrozumieć, czym jest budżet państwa, z czego się składa i jak wygląda proces jego planowania. Ważne jest też, aby uczniowie już od najmłodszych lat wiedzieli, jak dużo zależy od ich decyzji i aktywnie uczestniczyli w podziale budżetu partycypacyjnego. Rozumiemy, że to temat, który może się wydawać nieco odległy młodszym nastolatkom, dlatego przygotowaliśmy atrakcyjne dla nich formy, takie jak animacja i gra edukacyjna. Zmobilizują one dzieciaki do aktywności innej niż podczas zwykłej lekcji. Zależy nam, by potrafili przekuć zdobytą wiedzę w konkretne i praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się im na co dzień i w przyszłości” – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Teoria to nie wszystko

Uczestnicy projektu będą mieli okazję sprawdzenia nowych umiejętności również w praktyce. Chętni uczniowie staną przed konkursowym zadaniem –  przygotowania projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, która mogłaby zostać przeprowadzona w ich najbliższym otoczeniu. Poza koncepcją ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce.

Członkowie 10 zespołów, którzy przedstawią najciekawsze projekty, wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Odbędzie się wtedy nie tylko uroczysta gala finałowa w Ministerstwie Finansów, ale także wyjątkowe spotkanie ze znanym youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem, który jest ambasadorem programu. Dodatkowo uczniowie zwycięskich zespołów otrzymają nagrody rzeczowe: aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a nauczyciele czytniki e-booków.

Jak wziąć udział w programie

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (5., 6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni na adres szkoły prześlemy zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, animację edukacyjną i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu). Dodatkowe materiały pomocnicze to plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i ołówki.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie materiałów z Finansoaktywnych i zachęcają podopiecznych do udziału w konkursie. Zespoły złożone z maks. 3 uczniów przygotowują zadanie konkursowe, które następnie zgłasza się przez formularz na stronie finansoaktywni.pl.

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy, gdzie 19 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje prace, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dołącz do Finansoaktywnych

Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni

Dodatkowych informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska – Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl, tel. 22 694-46-61.

Magdalena Sawa – Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl, tel. 22 694-45-59.

Katarzyna Matolicz – e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. 668-132-412.

(IAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!