Ruszyły „Ferie w mundurze”

W miniony weekend rozpoczęły się szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie w mundurze”. Jest on skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy od nauki. W tym roku 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję szkoleń podstawowych.

Ferie, a tym samym szkolenie podstawowe w województwie warmińsko-mazurskim  rozpoczęły się w sobotę, 19 stycznia. W szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT wstąpiło blisko 140 ochotników z czego 41 to kobiety . Na pytanie dlaczego zdecydowali się wstąpić w szeregi WOT, odpowiadają: – Chcieliśmy zrobić coś dla siebie. Chcemy czas ferii spędzić aktywnie.

– Do terytorialnej służby wojskowej zgłosiłam się, by podnosić swoje kwalifikacje. Jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole mundurowej,  chcę również być przykładem dla moich uczniów – mówi Magdalena.

– Wstąpiłem do OT, bo w przyszłości chcę wstąpić do zawodowej służby – wyznaje  Bartłomiej.

– Wstąpiłam do WOT bo chcę spróbować swoich sił. Zainspirował mnie do tego mój tata – dodaje Martyna.

Pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów oraz studentów podczas przerwy zimowej narodził się po tym jak dowództwo zaobserwowało zwiększoną aplikację tych dwóch grup ochotników podczas wakacji.

– Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących  uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować  – podkreśla dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT.

– Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczystą przysięga wojskowa – dodaje dowódca 4W-MBOT, płk Mirosław Bryś. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy i nauki w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień na terenie województwa. Od grudnia 2018 roku wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 17 200 żołnierzy, w tym, 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Po sobotnim naborze, Wojska Obrony Terytorialnej w województwie warmińsko-mazurskim liczą ponad 1800 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.  (Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej/ fot. Jarosław Skórski)

https://twitter.co/MediagroupinfoP

https://www.facebook.com/MediaGroupInfo/