Skrzynia wianna z posagiem – regionalną pamiątką Warmii i Mazur

Na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2019”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, wpłynęło łącznie 58 prac z całej Polski.

Ideą corocznej inicjatywy jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje.

– Bardzo trudno jest stworzyć pamiątkę, która jednoznacznie odzwierciedla charakter naszego wielokulturowego regionu – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Zależy nam na zwiększeniu roli mieszkańców i wykorzystaniu ich potencjału, by uchronić pozostałości bogatej przeszłości tych ziem. Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje. Dla turystów stanowi cenną pamiątkę z pobytu, przywołuje wspomnienia i zachęca do ponownego odwiedzenia.

Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego. W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2019 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wyniki konkursu w 2019 roku:
1. I miejsce pracy „Skrzynia wianna z posagiem” autor Eleonora Toś, Kaflarnia Warmińska,
2. II miejsce pracy „Pieczątki” autor Katarzyna Nachman,
3. III miejsce (dwa równorzędne)
– praca „Czas na Warmię i Mazury” – zegary – autor Eleonora Toś, Kaflarnia Warmińska,
– praca „Fejna Brosza” – autor Natalia Łuczyńska.

(wwim)