AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Służba na wodach- policyjni wodniacy gotowi na sezon

W tym roku majówkowy długi weekend i początek sezonu żeglarskiego przypada w czasie, kiedy wciąż wszyscy zmagamy się z epidemią koronawirusa i zmianami, jakie ona ze sobą niesie. Niezmienne jest to, że bez względu na te okoliczności policjanci jak co roku są przygotowani do pełnienia służby na wodach i terenach przywodnych powiatu ostródzkiego. Policyjni wodniacy zwodowali już swoją łódź, by pomagać i chronić również na jeziorach.

Jak co roku, wiosną, policyjni wodniacy z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie rozpoczynają przygotowania do sezonu. Mimo, iż o swoją wiedzę i umiejętności dbają przez cały rok to właśnie kwiecień jest miesiącem intensywnych przygotowań sprzętu przeznaczonego do pracy na wodzie. Funkcjonariusze sprawdzają, czy łodzie są sprawne i odpowiednio wyposażone w sprzęt techniczny i ratowniczy.

W czwartek (23.04) policjanci zwodowali łódź, która wykorzystywana będzie do patrolowania jezior na terenie całego powiatu ostródzkiego. Sprzęt wykorzystywany przez ostródzkich wodniaków to łódź kategorii R2 wraz z przyczepą podłodziową i wyposażeniem prewencyjno-ratowniczym.

Sezon letni to czas wzmożonej pracy policyjnych wodniaków. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo i porządek na wodach naszego powiatu. Prowadzą również szereg akcji profilaktyczno- edukacyjnych ukierunkowanych na zdobywanie przez dzieci i młodzież wiedzy z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy.

Aktualnie w niektórych mazurskich portach obowiązuje zakaz wodowania jachtów. Odwołane zostały także imprezy związane z rozpoczęciem sezonu żeglugowego. Ograniczona została działalność podmiotów zajmujących się prowadzeniem imprez oraz wynajmem wodnego sprzętu rekreacyjnego. Obowiązują przepisy dotyczące nakazu odpowiedniego zachowania w przestrzeni publicznej i zakazu zgromadzeń. Zmiany tych przepisów są uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju. Dlatego apelujemy, aby wszyscy na bieżąco śledzili komunikaty rządowe w tej sprawie i stosowali się do wynikających z nich zaleceń. Policjanci w trakcie służby, także tej na wodzie, również przypominają i pouczają o zasadach obowiązujących nas wszystkich w związku z epidemią. Osoby, które w rażący lekceważący sposób będą do nich podchodzić, będą musiały liczyć się konsekwencjami swojego zachowania. Wobec nich policjanci będą mogli zastosować postępowanie mandatowe lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspekcję sanitarną, która również ma stosowne uprawnienia w tym zakresie.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!