KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

„Smaki dziedzictwa” – Europejskich Dni Dziedzictwa

 „Smaki dziedzictwa” to hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Smak to jeden z elementów dziedzictwa, a my sięgamy do smaków, których mógł próbować Mikołaj Kopernik – najsłynniejszy mieszkaniec olsztyńskiego zamku.

To właśnie w tym miejscu zaczął pisać swoje słynne dzieło „De Revolutionibus…” i tu pozostał po nim jedyny jego oryginalny przyrząd astronomiczny. A smak? Był warmiński, zdrowy i prosty.
Sceneria dziedzińca olsztyńskiego zamku będzie idealnym miejscem do pokazania smaków kuchni z czasów Mikołaja Kopernika. Astronom, lekarz, kanonik warmiński musiał jeść dostatnie i zdrowo.
Nie bez znaczenia jest fakt, że mieszkał na terenie Warmii szarpanej ostatnią wojną z zakonem krzyżackim.
Ówczesna kuchnia była prosta i jednorodna, oparta na produktach łatwo dostępnych, wzbogacona szczyptą egzotycznych przypraw i poszukiwań nowych smaków.
Kopernik lekarz sięgał do ziół, więc zaprezentujemy napary, syropy i lekarstwa domowej roboty. Spróbujemy pasty z podagrycznika praz kiszonek z pączków mlecza. Kopernik ekonomista ustalał dla miasta taksę chlebową, precyzując ceny bochenków względem cen zbóż. Nie zabraknie więc na naszym wydarzeniu chleba, ale takiego z omastą. Każdy mieszkaniec Olsztyna w owych czasach miał prawo połowu ryb „na potrzeby własnego stołu”, a te wędzono lub pieczono z liśćmi chrzanu.
Pożywieni i syci będziemy mogli wziąć udział w zabawach – jak to dawniej na bogatej uczcie bywało. Najmłodszym proponujemy gry i zabawy rycerskie: najazd na Saracena, sałatkę rycerską, połów ryb, strzelnicę i kręgle z szubienicą. A do tego dodamy kilka łyków nauki o Mikołaju Koperniku.
Festyn organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Działdowskie Bractwo Rycerskie oraz Konwentem św. Piotra z Olsztynka.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem „Smaków dziedzictwa” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zachęcamy do pobrania stosownej aplikacji.
Serdecznie zapraszamy na dziedziniec olsztyńskiego zamku.
Muzeum Warmii i Mazur, 11 września (sobota), w godzinach 11-14.
Wstęp wolny.
Lista wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach EDD w 2021 roku

(Muzeum Warmii i Mazur)

error: Nie kopiuj!!!