Sposób na piękne rośliny jesienią i zimą – znasz go?

Rośliny wymagają odpowiedniego oświetlenia o każdej porze roku. O ile wiosną czy latem wystarczają im promienie słoneczne, które wpadają do pomieszczenia, tak jesienią czy zimą należy zapewnić im dodatkowe źródło światła, dzięki któremu będą mogły się prawidłowo rozwijać, ciesząc oczy właścicieli swoim pięknym wyglądem.

Światło daje roślinom energię niezbędną do ich wzrostu, a także sprawia, że rozwijają się one prawidłowo od momentu kiełkowania, aż po okres ich kwitnienia. W miesiącach, w których zmrok zapada szybciej, domowe uprawy wymagają jednak jego dodatkowego źródła. Do tego celu można wykorzystać specjalne lampy przeznaczone do doświetlania roślin.

I wszystko jasne!

Niegdyś lampy do doświetlania roślin wykorzystywane były wyłącznie w profesjonalnych szklarniach. Dziś natomiast cieszą się one coraz większa popularnością także wśród miłośników domowych upraw. Jaką lampę jednak wybrać, aby zapewnić swoim kwiatom doniczkowym czy też własnoręcznie wyhodowanej rozsadzie papryczek odpowiednią ilość światła? Najlepsze będą te ledowe, które zagwarantują bezpieczeństwo uprawy i niezawodność oświetlenia przez bardzo długi okres, a także dzięki wykorzystanej technologii LED będą miały niski pobór mocy. Ich przewaga bierze się także z tego, że składają się one z połączonego systemu diod, co daje np. możliwość regulacji natężenia światła. Niebieskie światło sprawia, że rośliny są niższe, bardziej zwarte i krępe, posiadają silną i gruba łodygę, a także ciemnozielone liście i dobrze wybarwione kwiaty. Czerwone światło sprawia natomiast, że zawiązują one pąki kwiatowe, kwitną, wydają owoce, a później nasiona.

Specjalne lampy, o których mowa, to nowoczesny sposób na piękne rośliny o każdej porze roku, niezależnie od tego, o której godzinie zapada zmrok. Warto wspomnieć też o tym, że oprócz swoich podstawowych funkcji, mogą one pełnić swego rodzaju element dekoracyjny pomieszczenia – bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że prezentują się bardzo designersko. (org.)