AktualnościHALO MORĄG

Spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą dotyczące bezpiecznych wakacji i cyberprzemocy

Policjanci udzielają się profilaktycznie w różnej formie. Inicjują tematyczne prelekcje, prowadza akcje profilaktyczne ale również chętnie uczestniczą w przedsięwzięciach organizowanych przez inne podmioty. Na zaproszenie morąskiego portalu informacyjnego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu policjanci uczestniczyli w dwóch spotkaniach profilaktycznych dotyczących bezpiecznych wakacji oraz cyberprzemocy.

W piątek (07.06.2024r.) na zaproszenie morąskiego portalu informacyjnego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, policjanci powiatu ostródzkiego przeprowadzili dwa spotkania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży.

Pierwsze spotkanie było skierowane do najmłodszych. Podczas rozmów z dziećmi, policjanci przede wszystkim zwracali uwagę na to aby korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych oraz o jakich elementach należy pamiętać przechodząc przez ,,zebrę’’ aby być bezpiecznym. Funkcjonariusze wyjaśniali również dlaczego w samochodzie kierowca i wszyscy pasażerowie muszą posiadać zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci obowiązkowo podróżować w fotelikach. W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym policyjni wodniacy poruszyli tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. Na spotkaniu zaprezentowali środki ratunkowe wykorzystywane w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia na terenach wodnych. Funkcjonariusze przestrzegali aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni oraz przypominali aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody w miejscach, gdzie dno wody jest niepewne.

Drugie spotkanie z udziałem policjantów skierowane było do młodzieży. Temat jaki został poruszony podczas prelekcji to bezpieczeństwo w Internecie, hejt oraz cyberprzemoc. Jak rozpoznać przejawy przemocy w sieci? Gdzie się zwrócić i do kogo, w przypadku dotknięcia cyberprzemocą? Jaka jest granica pomiędzy wyrażaniem własnej opinii a obrażaniem, tudzież hejtem? Czy, często nieprzemyślaną publikację zdjęć i filmów można nieodwracalnie usunąć? To jedynie część tematyki poruszonej podczas spotkania. Funkcjonariusze tłumaczyli, że Internet jest przestrzenią publiczną w której obowiązują normy i zasady – tak jak w realnym życiu. Tylko od Nas – użytkowników – zależy czy będzie to przestrzeń bezpieczna.

Gościem specjalnym podczas spotkania była zawodniczka sportów walki, która podzieliła się z młodzieżą swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi właśnie z hejtem.

Na zakończenie pojawiły się liczne wnioski i refleksje.

(KPP Ostróda)

 

error: Nie kopiuj!!!