AktualnościHALO MORĄGWarmia i MazuryWieści z ratusza

Spotkanie z Donaldem Tuskiem w Morągu i strajk rolników

Morąg. Tu kilkanaście tygodni temu kończyliśmy zwycięską kampanię parlamentarną. Dziś, w tym samym miejscu zaczynamy kolejny zwycięski bój – o polskie samorządy.  To początek kolejnej trasy po Polsce. Będę starał się być możliwie jak najczęściej z Wami w różnych miejscach naszego kraju – mówi Donald Tusk, premier RP. Szef rządu oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej odwiedził dzisiaj Morąg, gdzie w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 spotkał się z mieszkańcami oraz delegacją protestujących rolników. Spotkanie otworzyli Monika Wielichowska, wicemarszałkini Sejmu RP, Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga oraz Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Trudno nie zacząć tej kampanii samorządowej od stwierdzenia, że przez osiem lat próbowano nie tylko ograniczyć, ale właściwie zlikwidować istotę samorządu, który jest niezależny od władzy centralnej – podkreśla premier D. Tusk.

Premier Donald Tusk powiedział w Morągu, że będzie większe wsparcie finansowe dla naszego regionu: – Po rozmowie z ministrem Jackiem Protasem podjęliśmy wstępną decyzję, żeby część środków, które były przeznaczane głównie na południowy wschód, ze zrozumiałych względów, żeby znalazły swoje zastosowanie również tu, na północy warmińsko-mazurskiego oraz w pasie przygranicznym województwa podlaskiego. Wy także ucierpieliście z powodu wojny i Wam też należy się pomoc państwa.

W czasie spotkania w naszym mieście, w związku z protestem rolników, którzy przyjechali do Morąga, nie mogło zabraknąć tego tematu. Premier Donald Tusk i minister Michał Kołodziejczak rozmawiali z przedstawicielami Strajku Rolników.

Mamy ogromne ilości towaru w naszych magazynach, które musimy wywieźć do kolejnych żniw. Natomiast cały towar zjeżdżający z Ukrainy powoduje, że jest to niewykonalne – mówi Grzegorz Majewski, protestujący rolnik z powiatu elbląskiego, który zabierał głos w czasie spotkania z premierem.

– Dziś szczególnie chcemy zadbać o losy polskich rolników. Nie możemy dopuścić do tego, żeby źle przemyślane decyzje, dotyczące Ukrainy oraz Zielonego Ładu, godziły w rolników w Polsce i Europie – mówi Donald Tusk.

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który również gościł w Morągu i rozmawiał z rolnikami powiedział:  – Mamy rząd, w którym rolnicy traktowani są podmiotowo. Ważne spotkanie i poważna rozmowa. Czas jest trudny, sytuacja wymaga natychmiastowych działań – wiem, że razem damy radę!

Odważne zachowanie Donalda Tuska i równorzędna rozmowa z protestującymi rolnikami, którzy pokazali dziś klasę i wytłumaczyli w czym tkwi problem z ukraińskim zbożem. Lista firm, które sprowadzały zboże zostanie udostępniona. Każdy będzie mógł zobaczyć kto na tym zarabiał.  Interes polskich rolników ponad interes partyjny.

Nie możemy dopuścić do tego, żeby źle przemyślane decyzje, dotyczące Ukrainy oraz Zielonego Ładu, godziły w rolników w Polsce i Europie –dodaje premier Donald Tusk.

w Morągu szef rządu złożył ważną dla naszego regionu deklarację:  – Nie możemy marnować czegoś, nawet jeśli zostało przepłacone, tylko dlatego, że robili to poprzednicy. Przekop na Mierzei trzeba dokończyć, nie ma znaczenia czy to się Tuskowi podoba czy nie.  Te 9 kilometrów zostanie w tym roku zaczęte, a do kolejnych 900 metrów rozpoczną się przygotowania w przyszłym roku.

Była też mowa o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego: –  Projekt, który dzisiaj nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza. Jeśli mam powiedzieć „tak, zrzucamy się na CPK”, to ta decyzja musi być bardzo przemyślana i trafiona w dziesiątkę, nie może mieć kontekstu politycznego lub ambicjonalnego – zapewnił w Morągu premier.

Donald Tusk w Morągu apelował także o wzajemny szacunek: –  Możemy się spierać i tłumaczyć sobie różne rzeczy, ale przede wszystkim musimy siebie nawzajem szanować, bez względu na poglądy polityczne.

Musimy również obudzić polityków i społeczeństwa Europy na rzecz wspólnej polityki obronnej. Musimy odbudować relacje ze wszystkimi w Unii Europejskiej. Przed nami dużo pracy. Dziękuję, że byliście dzisiaj z nami. Wspólnie ruszamy w drogę po samorząd! – podsumował Donald Tusk.

Organizatorzy poinformowali, że ponad 1500 osób było na spotkaniu otwartym z Premierem Donald Tusk w Morągu.

Pełną relację ze spotkania można obejrzeć tutaj:

error: Nie kopiuj!!!