Strajk nauczycielski trwa nadal

W Gminie Morąg kolejny dzień trwa strajk nauczycieli we wszystkich szkołach i jednym przedszkolu. Do akcji protestacyjnej nie przyłączyły się dwa przedszkola: „Jedyneczka” i nr 2. Dzisiaj rozpoczęły się także planowo egzaminy gimnazjalne w 3 placówkach na terenie naszej gminy.

W ramach kolejnego dnia strajku nauczyciele biorący w nim udział ubrali się na czarno.

– Chcielibyśmy zasygnalizować tym kolorem, że nie jest nam do śmiechu w obecnej sytuacji. Oświata wymaga pewnego zauważenia problemów. Dzięki strajkowi widzimy solidarność ludzi w naszej szkole. Frekwencja jest bardzo wysoka i w mojej ocenie jest to pewnego rodzaju sukces – mówi Andrzej Kozicz, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu.

Nauczyciele strajkujący powstrzymują się od pracy. Rano przychodzą do szkoły, podpisują listy strajkowe.

– Przebywamy w pracy w wyznaczonych pomieszczeniach tyle godzin, ile danego dnia mamy w planie lekcji. Ubolewamy nad tym bardzo, że w naszej szkole nie wszystkie koleżanki przystąpiły do strajku. Na dzień dzisiejszy, z tego co wiemy, to mamy największą ilość osób niestrajkujących na terenie Gminy Morąg  – mówi Jolanta Szkamruk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 4 w Morągu, przewodnicząca komitetu strajkowego, prezes ogniska ZNP w SP nr 4 w Morągu i dodaje: – Mamy nadzieję, że nasz strajk będzie trwał jak najkrócej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to ze szkodą dla wszystkich. Ubolewamy, że mamy nie płacone za te dni wynagrodzenia.

Morąski Dom Kultury postanowił wyjść naprzeciw dzieciom i młodzieży, którzy nie mają zajęć lekcyjnych z powodu nauczycielskiego strajku.

– Zaproponowaliśmy kilka zajęć: muzyczne, plastyczne, teatralne, szachy, warcaby, żeby młodzież, która nie ma co ze sobą zrobić, czy rodzice, którzy nie mają co z dziećmi zrobić w ciągu dnia. Nie są to jednak zajęcia całodniowe, ale dwu- lub trzygodzinne. Te dzieci mogą przyjść do nas i z naszej oferty w tym czasie skorzystać – mówi Andrzej Niewiadomski, dyrektor Morąskiego Domu Kultury.

Z podobną ofertą wyszła Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, która również przygotowała dla uczniów z morąskich szkół swoje propozycje.

– W zaistniałej sytuacji staramy się wesprzeć rodziców, ale przede wszystkim dzieci. Zapewniamy zajęcia edukacyjno-rozrywkowe: dla młodszych dzieci w godz. 9.00-11.30 w sali wielofunkcyjnej oraz w oddziale dla dzieci, natomiast dla nieco starszych dzieci z klas. IV – VI oferujemy mini maratony planszogrania w czytelni dla dorosłych – dodaje Elżbieta Dziubińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.

W tym samym czasie w morąskim Muzeum im. J.G. Herdera miały odbyć się zajęcia poświęcone świętom wielkanocnym, ale ze względu na strajk w szkołach część z nich odwołano.

– My sobie bardzo cenimy współprace ze szkołami, dlatego zapraszamy na nasze warsztaty. W obecnej sytuacji niektóre zajęcia zostały przełożone na przyszły tydzień – mówi Angelika Rejs, kierownik Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu.

(red./fot. dw)