HALO MORĄG

Straż Ochrony Kolei dla bezpieczeństwa wakacyjnych podróży

Dla bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży więcej patroli funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei jest w pociągach, na stacjach i przystankach. Dodatkowo kontrolowane są tereny kolejowe, mosty i wiadukty, gdzie dzieci i młodzież mogą spędzać wolny czas. SOK aktywnie włącza się w działania kampanii „Bezpieczny Przejazd” i w wakacyjne piątki wspólnie z Ambasadorami Bezpieczeństwa funkcjonariusze rozdają ulotki i materiały edukacyjne.

O bezpieczne podróże koleją w wakacje dba Straż Ochrony Kolei. Codziennie 800 funkcjonariuszy wspieranych przez Policję, Straż Graniczną i Żandarmerię Wojskową patroluje dworce, perony i sprawdza pociągi. Na terenach kolejowych, przy wiaduktach i mostach wykorzystywane są samochody MCM (mobilne centra monitoringu), dzięki którym możliwe jest obserwowanie tego, co dzieje się na linii z ukrycia. Organizowane są patrole zmotoryzowane oraz z psami służbowymi.

Straż Ochrony Kolei pilnuje, by wakacyjny odpoczynek dzieci i młodzieży był bezpieczny, z dala od zabaw przy torach i obiektach kolejowych. Funkcjonariusze przypominają, że przebywanie dzieci bez nadzoru przy torach może zakończyć się tragicznie.

Funkcjonariusze SOK biorą udział w wakacyjnych festynach i piknikach, gdzie prowadzą prelekcje, omawiają zasady bezpiecznego zachowania w obszarze kolejowym, rozdawane są dodatkowe materiały edukacyjne.

SOK przypomina, że pozostawiony na stacji lub w pociągu bez opieki bagaż powinien być zgłoszony do służb. Aby nie narazić się na mandat karny, warto sprawdzić czy mamy ze sobą wszystkie walizki i torby, z jakimi rozpoczynaliśmy podróż.

Cały czas dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. W przypadku zauważenia niebezpieczeństwa każdy może zgłosić interwencję. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Funkcjonariusze SOK Ambasadorami Bezpieczeństwa

W trakcie wakacyjnych wyjazdów funkcjonariusze SOK przypominają o zasadach ruchu drogowego na przejazdach kolejowo-drogowych. Uczestniczą w kampanii Bezpieczny Przejazd i podczas dodatkowych działań „Bezpiecznych piątków” rozdają materiały edukacyjne, pouczają kierujących a w skrajnych przypadkach wystawiają mandaty.

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. SOK przestrzega przed niezatrzymywaniem się przed znakiem stop, ignorowaniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem zamkniętych, wjeżdżaniem pod opadające rogatki, czy też wjeżdżaniem na przejazd bez możliwości zjazdu.

#ŻółtaNaklejka ratuje życie

Podczas realizacji zadań funkcjonariusze SOK informują także użytkowników dróg, że naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Akcja symulacja – jak zachować się w sytuacji kryzysowej na przejeździe

W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wzięli udział w symulacjach przedstawiających niebezpieczne zdarzenia, do których dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. W filmie zamieszczonym na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=UijkGOqyNYM zaprezentowano praktyczne porady, jak radzić sobie w sytuacji kryzowej.

Więcej informacji o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” i „Żółtej Naklejce PLK” można znaleźć na stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl.

(rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei)

error: Nie kopiuj!!!