Świąteczne spotkanie integracyjne dla Uchodźców z Morąga (relacja)
Z inicjatywy PCK w Morągu, Burmistrz Morąga i Polski Czerwony Krzyż, zorganizowali dwa Wigilijne Spotkania Opłatkowe z poczęstunkiem i upominkami dla uchodźców. Były one okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych oraz do wymiany polsko-ukraińskich świątecznych tradycji. Świąteczne spotkania organizowane zostały dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce z powodu konfliktu zbrojnego w ich rodzinnym kraju.
Pierwsze spotkanie skierowane było do obywateli Ukrainy przebywających obecnie na terenie Gminy Morąg. Odbyło się ono 22 grudnia, o godz. 11.00, w sali sesyjnej, w Ratuszu Miejskim w Morągu.
Drugie spotkanie zorganizowano dla uchodźców (tego samego dnia, o godz. 17.00), którzy wcześniej mieszkali w Gminie Morąg, a którzy zmuszeni byli zamieszkać w Karnitach, w miejscu zbiorowego zakwaterowania.
Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem szczególnym, przybliża nas do siebie, odnawia i wzmacnia więzy rodzinne i przyjacielskie, pomnaża wrażliwość na potrzebujących, samotnych. Wigilia to wyjątkowy dzień. Dzień spotkań rodzinnych i miłości, symbol nowego życia i nadziei. To dzień, w którym nikt nie powinien odczuwać samotności. To dzień, w którym każdy powinien poczuć się ważny i kochany i być z innymi ludźmi w przyjaznej atmosferze.
Samorząd Morąga i morąski PCK, od samego początku agresji na Ukrainę podejmuje działania pomocowe na rzecz uchodźców. Spotkania Świąteczne są jednymi z nich. W ramach Świątecznych Spotkań przygotowany został poczęstunek wigilijny wg tradycji ukraińskiej oraz wg tradycji polskiej. Uchodźcy na obu spotkaniach zostali obdarowani upominkami przez Mikołaja. Były też atrakcje dla dzieci, m.in. iluzjonista. Nie zabrakło też tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. W spotkaniach uczestniczył ksiądz Andrzej Szocik. Śpiewanie kolęd to nieodłączny element polskiego obrzędu, który również był zaprezentowany.
Mieliśmy też możliwość usłyszenia pieśni ukraińskich. Zaprezentowano również informacje związane z tradycjami polskiej Wigilii, zaś tradycje ukraińskie przekazali przedstawiciele uchodźców z Ukrainy.
Oddział Rejonowy PCK w Morągu od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie na bieżąco monitoruje potrzeby uchodźców z Ukrainy, współpracując w tym zakresie z MOPS i Urzędem Miejskim w Morągu.
Można śmiało powiedzieć, że spotkania były dla uchodźców namiastką rodzinnych świątecznych chwil, były chwilą ukojenia i wzmocniły tak bezcenną dla nich nadzieję na lepsze jutro.
(ZR PCK Morąg/UM Morąg/fot. Monika Wielgolewska/fot. Ilona Niewiadomska)