AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Światowy Dzień Cukrzycy w Morągu

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu świętowali Światowy Dzień Cukrzyka. Byli zaproszeni goście, okolicznościowe życzenia, wspólny posiłek, śpiewanie piosenek, wykład psychologa.

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Cukrzycy to: „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”.

– Bardzo dobrze oddaje ono charakter choroby, ale też możliwości leczenia, jakie dzisiaj mamy. Cukrzyca nadal wiąże się z ryzykiem, nadal jest to choroba, która może doprowadzić do inwalidztwa, a nawet śmierci. Jednocześnie jest to choroba , w której bardzo wiele zależy od nas samych. Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do leczenia, możemy cieszyć się długim życiem bez cierpienia i powikłań. Hasło to trafnie odnosi się także do osób zdrowych, które mają szansę cukrzycy typu 2 uniknąć. Pod warunkiem, że będą znały czynniki ryzyka i będą zdeterminowane, by dbać o swoje zdrowie. Mamy szczęście, że żyjemy w czasach, w których to MY możemy w znacznej mierze kontrolować cukrzycę, a nie ona nas. ! na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana –  mówiła podczas uroczystości Małgorzata Jaśkowiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu.

W imieniu Burmistrza Morąga życzenia złożył Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga.

– Składamy najszczersze gratulacje i podziękowania Zarządowi Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu za prężną działalność na rzecz swoich członków i działalność profilaktyczną na rzecz mieszkańców Gminy Morąg. Dziękujemy za współpracę z Urzędem Miejskim – mówiła podczas spotkania Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga życząc wszystkim dobrego zdrowia i jak najmniej trosk.

W imieniu Elżbiety Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu głos zabrała Danuta Stanicka, edukator w WSZ w Elblągu. Życzenia składały również: Maria Roman w imieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu oraz Mariola Jurecka, reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Szymanowie.

W części artystycznej prezentowali się: Karolina Mucha i Jerzy Mudry, śpiewając piosenki.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!