AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

„Świeć przykładem – bądź widoczny!”

Policjanci wspólnie z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej zainaugurowali 4. edycję informacyjno-edukacyjnej akcji „Świeć przykładem – bądź widoczny!”. Jej celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Poprzez akcję „Świeć przykładem – bądź widoczny!” jej organizatorzy i przedstawiciele instytucji, które się w nią włączyły, zachęcają do dawania dobrego przykładu i zadbania o bycie widocznym na drodze poprzez noszenie w sposób prawidłowy elementów odblaskowych.

Samo posiadanie elementu odblaskowego nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na terenach miejskich. Pamiętać należy, że każdy najmniejszy element odblaskowy umieszczony prawidłowo na odzieży, czy też torbie podręcznej, znacząco zwiększa szanse pieszego na drodze. Wszędzie można spotkać niedostatecznie oświetlone odcinki drogi, które w wielu przypadkach niestety stanowią jedyną ścieżkę dla pieszych. „Świećmy przykładem” korzystając z elementów odblaskowych w sposób świadomy i zadbajmy tym samym o własne życie i zdrowie.

Przepisy dotyczące obowiązkowego posiadania elementu wyróżniającego pieszego po zmroku na drodze weszły w życie jesienią 2014 roku. Policjanci komórek ruchu drogowego, prewencji oraz policyjni profilaktycy poświęcają wiele energii i pracy na to, aby przypominać mieszkańcom o tym obowiązku i w miarę możliwości dbają o to, by takie odblaski do nich trafiały. W tym celu kontrolują drogi i obecnych na nich pieszych oraz prowadzą właśnie takie akcje edukacyjne. W całym 2015 roku policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali ponad 2000 takich wykroczeń. W zeszłym roku ta liczba była prawie czterokrotnie niższa (598), a w tym roku policjanci komórek ruchu drogowego odnotowali 228 takich przypadków. Cieszy to, że spada liczba tych wykroczeń, jak również spada liczba wypadków z udziałem pieszych. W pierwszym półroczu 2020 roku było ich 76, gdzie dwa lata temu w analogicznym okresie (2018r.) było ich 111.

Wszyscy zadbajmy o to, by nasze drogi były bezpieczne dla pieszych i kierowców. Załóżmy odblask wychodząc po zmroku na drogę! Bądźmy odpowiedzialni, widoczni i bezpieczni!

(KWP Olsztyn)

 

error: Nie kopiuj!!!