Święto 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT

13 maja, to dzień, w którym swoje święto obchodzi 4. Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Formowanie brygady rozpoczęło się w drugim etapie budowy WOT, w maju 2017 roku na stanowisko dowódcy został wyznaczony płk Mirosław Bryś. Struktura powstawała szybko, już w kwietniu 2018 r. zaczęły się pierwsze szkolenia, a pierwsza – historyczna przysięga warmińsko-mazurskich terytorialsów odbyła się 22 kwietnia 2018 r. w Morągu.
Obecnie rozwijane są bataliony lekkiej piechoty w Giżycku, Morągu, Braniewie oraz Olsztynie.

Brygada liczy dzisiaj ponad 2 tysiące żołnierzy rozmieszczonych w czterech batalionach i dwóch kompaniach, w garnizonach: Olsztyn, Morąg, Braniewo, Giżycko i Ełk.

Plany na najbliższy czas to rozwój współpracy międzynarodowej z Gwardią Narodową USA oraz odpowiednikami w Finlandii. W przyszłym miesiącu żołnierze brygady będą uczestniczyć również w największym ćwiczeniu wojskowym w tym roku – Dragon 19.

Brygada nosi imię kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” – dowódcy oddziału operującego na Wileńszczyźnie, który brał udział w licznych akcjach zbrojnych, w tym w jednej z największych bitew partyzanckich pod Murowaną Oszmianką.

W sobotę, 11 maja br. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu zainaugurowała obchody Święta Brygady.  4 W-MBOT powołał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja.

W niedzielę 12 maja br. blisko 1000 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w czterech  batalionach w Olsztynie, Morągu, Braniewie i  Giżycku, zebrało się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie.

(WOT)