Warmia i Mazury

Sześć produkcji z warmińsko-mazurskim akcentem

O znaczeniu regionalnych funduszy filmowych, wynikach 5. konkursu WMFF na dofinansowanie produkcji filmowych, wydawnictwie WARMIA MAZURY LOKACJE FILMOWE rozmawiano podczas brefingu prasowego z udziałem marszałka Gustawa Marka Brzezina.

Zakończył się 5. konkurs na dotowanie produkcji filmowej ogłoszony przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który wspierany jest przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Troje niezależnych ekspertów oceniło merytorycznie, artystycznie, programowo i finansowo złożone projekty, które spełniały warunki formalne obowiązujące producentów aplikujących o dotacje finansowe.

Ocenę merytoryczną projektów powierzono Ewie Braun (kostiumolog, dekorator wnętrz, scenograf), Janowi Kidawie-Błońskiemu (reżyser, scenarzysta i producent filmowy) i Andrzejowi Serdiukowowi (producent, dystrybutor i manager filmowy).

Przy wyborze pod uwagę brane były kryteria związane m.in. z etapem produkcji filmu (wstępny/development; przygotowawczy; zdjęciowy; okres montażu i udźwiękowienia; prace końcowe), liczbę dni zdjęciowych na Warmii i Mazurach,  wysokość kwoty deklarowanej do wydatkowania na Warmii i Mazurach, efekt promocyjny dla regionu oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji.

Dofinansowanie otrzymało ostatecznie sześć produkcji, na które samorząd województwa przeznaczył kwotę 700 tys. zł.

Konferencja prasowa w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie poświęcona była również sukcesom odniesionym podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym nie zabrakło warmińsko-mazurskich akcentów.

Nagrodę za Najlepszy Scenariusz otrzymał reżyser filmu Piotr Domalewski, odtwórczyni głównej roli Zofia Stafiej – Nagrodę za Najlepszy Profesjonalny Debiut, zaś Hania Rani – Nagrodę za Najlepszą Muzykę.

Nagrodzony film został dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, a część zdjęć do obrazu była kręcona w Olsztynie. Prapremiera JAK NAJDALEJ STĄD  miała miejsce w stolicy regionu – 16 września.

Z kolei publikacja WARMIA MAZURY LOKACJE FILMOWE to oferta miejsc do realizacji filmów w województwie warmińsko-mazurskim. Adresowana jest do producentów i dystrybutorów filmowych uczestniczących w międzynarodowych festiwalach czy konkursach.

W spotkaniu wzięli udział marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz szef WMFF Bogumił Osiński.

WYNIKI 5. KONKURSU WMFF:
„BALTAZAR – reż. Jerzy Skolimowski
Koprodukcja polsko-włoska. Producent wiodący Polska 80%: SKOPIA FILM  sp. z.o.o.,  Włochy 20% – ALIEN FILMS SRL.
Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.
W polsko-włoskiej obsadzie w jednej z ról Sophia Loren.
Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego utytułowanego w filmowym świecie daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.
Liczba dni zdjęciowych: 48,  w tym na Warmii i Mazurach 10.
Film w okresie przygotowawczym.
Przewidywany termin premiery: listopad 2021.
„DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW” – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy.
Producent: NORDFILM Sp. z.o.o. w Gdańsku
Sprawnie napisany scenariusz ze zwrotami akcji, wciąga widza w rozwój fabularny. Psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym. Portret zgorzkniałego 50 letniego pisarza z niemocą twórczą, izolującego się w swoim świecie po przeżytej osobistej traumie.
Liczba dni zdjęciowych: 6 – wszystkie w Olsztynie.
Film w okresie developmentu.
Planowana premiera: styczeń 2022 r.
Film Dokumentalny:
„ŻURAWSCY Z KAJN” – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok
Producent: GRADENDOYL WANDA LADDY
Tematem filmu będą losy rodziny warmińskich chłopów mieszkających w Kajnach koło Brąswałdu od ponad 200 lat. Nestor rodu Stanisław Żurawski prowadzi nie tylko gospodarstwo, ale także zostaje czynnym działaczem warmińskim związanym z plebiscytem w 1920 roku. Film opowiada tragiczne i bohaterskie dzieje rodziny na przestrzeni lat od 1920 roku do dnia dzisiejszego. W ocenie ekspertów epicki temat, zaplanowana konstrukcja dramaturgiczna wiąże sprawnie narrację werbalną z bogatym materiałem wizualnym. Wykorzystanie materiału fotograficznego porządkuje i dopełnia fakty dramatycznych losów relacjonowanych m.in. przez przedstawicieli rodziny, które z rodzinnej perspektywy komentują i przybliżają losy kolejnych Żurawskich, w tym wyjątkowo tragiczną postać Alfonsa Żurawskiego straconego na gilotynie w niemieckim Moabicie.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych : 7, w tym 5 na Warmii i 2 w Berlinie (Maobit, archiwum więzienne).
Planowana premiera : styczeń 2022 r.
„DZIEWCZYNY Z ZATORZA” – reż. Józef Burniewicz
Producent: PRODUKCJA PROGRAMÓW RITV BARBARA FEDONIUK
Specyficzny temat projektu związanego w całości z cieszącą się złą sławą dzielnicy Olsztyna – Zatorzem jest kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszej produkcji tego reżysera CHŁOPCY Z ZATORZA. Swoimi wspomnieniami podzielą się w filmie żyjące współcześnie w większości w Olsztynie, kobiety które urodziły się i wychowywały na Zatorzu. Film wydaje się interesujący dla dużego przekroju widowni telewizyjnej nie tylko ze względu na tematykę, ale także osobę scenarzysty i reżysera, który jest znaną postacią w Olsztynie, podobnie jak pozostali twórcy filmu, wszyscy pracujący i mieszkający w Olsztynie.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych: 20, wszystkie w Olsztynie,
Planowana premiera: maj 2021 r.
„CONNECTED/DISCONNECTED” reż. Maciej Miller – debiut
Producent : SFP STUDIO MŁODZI I FILM im. ANDRZEJA MUNKA
Pomysł na ten film cechuje się oryginalnością i opiera na ciekawym założeniu formalnym. Jest nim  poszukiwanie własnych korzeni biologicznych, utraconej łączności z bliskimi korzystających z kontaktów jakimi jest grupa facebookowa. Dramaturgia filmu zbudowana z autentycznych internetowych postów zawiera duży ładunek emocjonalny. Twórcy filmu zamierzają powiązać go z województwem warmińsko-mazurskim poprzez postać bohatera i  realizację scen w mieście. W Olsztynie mieszka i pracuje część realizatorów. Główny twórca filmu Maciej Miller – reżyser i scenarzysta , a także operator obrazu, operator dźwięku, researcher, kolorysta oraz twórca animacji, wszystkie te osoby to mieszkańcy Olsztyna. Cała postprodukcja realizowana będzie w województwie olsztyńskim. Film ma dużą szanse na obieg festiwalowy w kraju i za granicą. Reżyser jest debiutantem, ale jego szkolna etiuda została zauważona i wyróżniona w Polsce i za granicą. Na uwagę zasługuje fakt, iż opiekę artystyczną nad realizacją debiutanckiego projektu sprawuje znany dokumentalista Paweł Łoziński.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych 15, w tym 5 w Olsztynie.
Planowana premiera: październik 2021 r.
„TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA”  – reż. Michał Juszczakiewicz
Producent: FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS Truszczyny
Znany duet twórców filmowych specjalizujących w tematyce kopernikańskiej Michał Juszczakiewicz reżyser oraz Robert Szaj scenarzysta i producent, tym razem przedstawią polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę. To ciekawe wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”. Doświadczenie filmowe twórców gwarantuje sprawną realizację i sukces efektu końcowego. Film przede wszystkim do emisji w kanałach tematycznych krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych.
Film w okresie developmentu.
Liczba dni zdjęciowych: 30, w tym 25 w województwie warmińsko-mazurskim.
Planowana premiera: grudzień 2021 r.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!