AktualnościHALO MORĄG

Szkolenie rotacyjne Terytorialsów z Morąga

W dniach 21-22.08.2021 w Morągu odbyły się zajęcia rotacyjne żołnierzy 42blp. W ramach zajęć żołnierze doskonalili prowadzenie ognia do celu z broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu pododdziału, pracę na broni, techniki usuwania dysfunkcji.

Kolejnymi zagadnieniami była praca z mapą, doskonalenie znajomości budowy granatów ręcznych F-1 i RG-42 oraz techniki rzutu. Był to jeden z najważniejszych punktów, ponieważ już na początku września Terytorialsi z Morąga wykonają rzut granatem bojowym na szkoleniu poligonowym w Orzyszu. Dowódcy 423klp oraz 424klp kładą nacisk na rozwój sprawności fizycznej żołnierzy dlatego nie zabrakło zajęć z walki wręcz, a także sprawdzianu z normy nr 10 i 11- skłony tułowia w przód i ugięcie ramion w podporze przodem.

Istotnym elementem szkoleniowym i niezwykle atrakcyjnym, było szkolenie w zakresie Close Quarter Battle (CQB) z wykorzystaniem UTM do konwersji MSBS Grot do prowadzenia ognia z użyciem amunicji barwiącej. Close Quarter Battle to rodzaj walki, w którym sekcje zwalczają przeciwnika z broni indywidualnej w małej odległości, potencjalnie podejmując walkę wręcz lub walkę bronią taką jak nóż szturmowy czy bagnet. Żołnierze stosujący walkę bliską posługują się przy zdobywaniu obiektu metodami wejścia np. wybuchowymi, narzędziami wyważania drzwi i odstrzeliwania zawiasów i zamków. W walce w przestrzeniach zamkniętych pomocne jest stosowanie noktowizji, termowizji, granatów hukowo-błyskowych do oszołomienia przeciwnika i uzyskania przewagi nad przeciwnikiem.

(kpr. Angelika Żmijewska , Specjalista do spraw komunikacji 42blp)

error: Nie kopiuj!!!