HALO MORĄG

Taniec pomaga kobietom po menopauzie

Nowe badanie sugeruje, że taniec obniża poziom cholesterolu, poprawia sprawność fizyczną, obraz samej siebie i samoocenę u kobiet po menopauzie – informuje pismo “Menopause”.

Po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolowaniem swojej wagi i innych czynników zwiększających ryzyko dla zdrowia, takich jak wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu. W tym samym czasie często są mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na osłabienie mięśni oraz zwiększone ryzyko upadków i złamań. W wyniku tych wszystkich zmian kobiety po menopauzie często mają mniej korzystny obraz samych siebie i obniżone poczucie własnej wartości, bezpośrednio związane z ogólnym zdrowiem psychicznym.

Wcześniejsze prace wykazały, że taniec może poprawić skład ciała (przez co rozumie się proporcje pomiędzy tkanką tłuszczową a tkanką mięśniową, nawodnienie organizmu i zmineralizowanie kości) oraz sprawność funkcjonalną. Natomiast nowe badania przeprowadzone przez zespół dr Giovany Rampazzo Teixeiry z São Paulo State University sugerują, że taniec może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i figurę, a co za tym idzie – podnieść samoocenę.

Łącznie 36 uczestniczek po menopauzie (średni wiek 57 lat) tańczyło trzy razy w tygodniu przez 90 minut każdego dnia i było ocenianych przed i po 16 tygodniach. Ocenianymi parametrami były skład ciała (tłuszcz i beztłuszczowa masa ciała), stężenie lipidów we krwi, sprawność funkcjonalna, obraz samej siebie i samoocena.

Terapia tańcem jest postrzegana jako atrakcyjna opcja – przyjemna aktywność, która niewiele kosztuje i wiąże się z niskim ryzykiem kontuzji. Dodatkowe potwierdzone korzyści z regularnego tańca obejmują poprawę równowagi, kontroli postawy, chodu, siły i ogólnej sprawności fizycznej. Wszystkie te korzyści mogą przyczynić się do zdolności kobiety do utrzymania niezależnego stylu życia oraz dobrej jego jakości.

„Badanie to podkreśla wykonalność prostej interwencji, takiej jak zajęcia taneczne trzy razy w tygodniu, w celu poprawy nie tylko sprawności i profilu metabolicznego, ale także samooceny u kobiet po menopauzie. Oprócz tych korzyści, kobiety prawdopodobnie również cieszyły się poczuciem koleżeństwa ze wspólnego doświadczenia uczenia się czegoś nowego” – wskazała dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society (NAMS), które wydaje pismo “Menopause”. (PAP)

error: Nie kopiuj!!!