Warmia i Mazury

Teleopieka na Warmii i Mazurach w 2021 roku

Samorząd województwa przedstawił sprawozdanie z realizacji usług opiekuńczych w formie teleopieki na Warmii i Mazurach w 2021 roku.

Samorząd województwa w 2017 roku wystąpił z inicjatywą uruchomienia, we współpracy z samorządami lokalnymi, pilotażowego programu wdrożenia usług teleopiekuńczych, oferując gminom 50 proc. wsparcie finansowe z budżetu województwa (świadczenie usług opiekuńczych jest ustawowym zadaniem własnym gmin).

Dzięki podjętym działaniom, w latach 2018-2021 łącznie 60 gmin uruchomiło swoim seniorom nowoczesną formę usług, obejmując tym samym wsparciem łącznie 1123 osoby starsze.

W 2021 roku usługę w formie teleopieki realizowało 55 gmin, z czego w trzech z nich uruchomiono usługę po raz pierwszy obejmując wsparciem 28 osób starszych.

Z kolei 52 gminy kontynuowały usługi teleopiekuńcze uruchomione w latach wcześniejszych, finansując je z własnych środków, wspierając tym samym łącznie blisko 990 seniorów.

Samorząd województwa przekazywał dofinansowanie wyłącznie na uruchomienie usług teleopiekuńczych, w kolejnych latach gminy finansowały to zadanie z własnych budżetów. Celem takiego działania województwa jest umożliwienie uruchomienia usług teleopiekuńczych w jak największej liczbie gmin regionu.

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Powyższa forma usług opiekuńczych jest alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym czy domu pomocy społecznej oraz wsparciem dla rodzin osób samotnie zamieszkujących. Jest to kierunek działań zgodny z procesem deinstytucjonalizacji tj. przejściem od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej.

Podjęte w 2021 roku działania wynikają również z ustawy o pomocy społecznej, która przypisuje samorządowi województwa zadanie polegające na inspirowaniu i promowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej, a także z realizacji zapisów programu „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2021-2027”.

Sprawozdanie z realizacji usług teleopiekuńczych w formie teleopieki w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 roku

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!