Warmia i Mazury

TERYTORIALSI Z WARMII I MAZUR WYRÓŻNIENI NAGRODĄ IPN „PRAESENTES PRIORIBUS”

Otaczanie opieką i pomocą weteranów Armii Krajowej, obejmowanie opieką mogił poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, upowszechnianie tradycji Armii Krajowej we współczesnej wojskowości, pomoc w pracach poszukiwawczych na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej 37, to tylko niektóre działania terytorialsów z Warmii i Mazur, które docenił Instytut Pamięci Narodowej. Nagrodę IPN „PRAESENTES PRIORIBUS” („TERAŹNIEJSI MINIONYM”), podczas gali 19 października 2022 r., odebrał pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od samego początku budowania 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej najważniejsza była i jest tradycja. Od ponad pięciu lat, czyli przez cały okres funkcjonowania brygady, żołnierze OT z Warmii i Mazur pamiętają o bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą. Poza codzienną służbą żołnierze przenoszą etos Armii Krajowej w obszar kultury organizacyjnej brygady, a także przekazują wiedzę historyczną mieszkańcom regionu.

Szukając fundamentu, na którym budowaliśmy etos jednostki, oczywistym był wybór Armii Krajowej jako tej organizacji, z której doświadczeń chcemy czerpać i która będzie dla nas zawsze wzorem. Sięgnęliśmy po wartości i działania, które są bliskie naszym sercom, z którymi się identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Podobnie jak nasi wielcy poprzednicy, stawiamy na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności – podkreślił dowódca brygady.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, dziękując za ogromną pracę, którą na co dzień wykonują żołnierze 4W-MBOT na rzecz zachowania polskiej historii i kultury powiedział: Dziękuję, że rozumiecie jak ważna jest pamięć. Bez pamięci nie ma polskiego narodu, bez wspólnego dziedzictw kulturowego bylibyśmy pewną chaotyczną zbiorowość, dlatego tak bardzo cenimy Waszą pracę.

Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego, zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej oraz dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii.

(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

error: Nie kopiuj!!!