Terytorialsów z Warmii i Mazur doceniła kapituła nagrody Wawa Bohaterom

Porządkowanie miejsc pamięci na warszawskiej „Łączce”, montowanie na krzyżach tabliczek z wizerunkami zamordowanych, pomoc wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia, uczestnictwo w ostatniej drodze Bohaterów, czy też spotkania z Powstańcami, to tylko niektóre działania Terytorialsów z Warmii i Mazur, które doceniła kapituła nagrody Wawa Bohaterom.

W środę, 2 października br., dowódca formacji, gen. dyw. Wiesław Kukuła, podczas gali w Warszawie odebrał główną nagrodę, która przyznawana jest osobom, organizacjom oraz instytucjom za działania na rzecz kombatantów, a szczególnie powstańców warszawskich. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała wyróżnienie, a nagrodę odebrał dowódca brygady, płk Mirosław Bryś.

Terytorialsi z dumą dziedziczą tradycje, dorobek i wartości powojennych organizacji niepodległościowych. Podobnie jak ich poprzednicy, stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, swoją postawą pokazują, że zasługują na kontynuowanie tak chlubnych tradycji. „Nie ma dla nas cenniejszej lekcji historii od spotkań z bohaterami, którzy chętnie opowiadają o swoich losach” – podkreślają z dumą Terytorialsi. „W żołnierzach Armii Krajowej widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy” – dodają żołnierze.

Każdego dnia służby, Terytorialsi poprzez dbanie o groby poległych oddają hołd żołnierzom, którzy w czasie największej próby stanęli w obronie niepodległości naszej Ojczyzny.

„Ktoś może zadać pytanie dlaczego to robimy? Po co? Odpowiedzią są słowa wypowiedziane przez wybitnego Polaka, żołnierza Marszałka Józefa Piłsudskiego – Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. „Jestem dumny z moich żołnierzy, którzy wiedzą, że to pokora, samodyscyplina i niezłomność definiują ich służbę wojskową, a pomoc weteranom traktują jako ogromną odpowiedzialność, ale i powód do dumy” – dodaje dowódca. (Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)