Warmia i Mazury

Tradycje świąteczne na Warmii i Mazurach

Cykl spotkań o kulinarnych i kulturalnych tradycjach regionu organizowany jest przez przedstawicieli Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla oraz Warming.

W pierwszym odcinku poznamy przepis na karpia według receptury Tomka, tort makowy Alicji i bezowy przekładaniec Michała.

O tym jakie smaki królowały dawniej na Warmii i Mazurach, jak wyglądały święta i jak w naszym regionie kolędowano opowiada natomiast Ania Broda.

Spotkanie odbywa się w Restauracji z Zielonym Piecem. Na stole śledzie, gęsina, barszcz czerwony i grzybowa z łazankami, makowe strucle przygotowane przez gospodynię. Kalinówka – Wzgórza Dylewskie przygotowała wędzone pstrągi, pasztety mięsne i rybne, wątróbki z pstrąga w oliwie, które zdobyły niejedną nagrodę oraz ozłoconą dojrzewającą szynkę dylewską.

Moniówka ugościła własnoręcznie kiszoną kapustą, Galeria Kawkowo rwaną chałką, a Kwaśne Jabłko octem do galarety, barszczu, bigosu. Bo Chenek i Lawendowe Pole podzielili się chlebem a Kawiarnia „Moja” Stare Miasto nie odważyłaby się pojawić bez marcepanów.

Inicjatywę wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego

error: Nie kopiuj!!!