AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Triduum Paschalne i Wielkanoc w mediach społecznościowych

#Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc – pod tymi hasztagami w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną internauci będą publikowali materiały związane z Triduum Paschalnym i świętami. Media społecznościowe, szczególnie w czasie, gdy pozostajemy w domach, stwarzają możliwość komunikacji i tworzenia wspólnoty – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w czasie epidemii, kiedy ograniczamy nasze kontakty nawet z rodziną i przyjaciółmi, media społecznościowe są odpowiednią przestrzenią, w której w prosty sposób możemy dzielić się tym jak przeżywamy Triduum Paschalne i Wielkanoc oraz dawać świadectwo wiary.

„Zapraszam, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #Krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż” – mówił.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by w Wielką Sobotę zamieszczać zdjęcia koszyków wielkanocnych z hasztagiem #Swieconka. „W tym roku, z powodu rygorów sanitarnych, nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba.  Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych m.in. z pisankami, zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Efektem możemy podzielić się z innymi dzięki zdjęciom i filmikom z hasztagiem #Swieconka” – dodał.

Rzecznik Episkopatu zaproponował również, żeby w Niedzielę Wielkanocną publikować w mediach społecznościowych zdjęcia i filmiki z hasztagiem #Wielkanoc.

„Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi. Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe, możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają. Wystarczy użyć smartfona. W ten sposób będziemy wspólnie przeżywać radość, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa. Publikacja naszych domowych materiałów z hasztagiem #Wielkanoc pozwoli stworzyć „wirtualny stół wielkanocny” i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale w tej trudnej sytuacji pozwala nam na wspólne świętowanie, tak by nikt nie był sam w tym czasie” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zachęcił także, by w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.„Możliwości jest bardzo wiele, możemy włączać się w transmisje ogólnopolskie np. z Jasnej Góry, od czwartku do soboty o godz. 18.00 w TVP3. Liturgie będzie transmitowało on-line również wiele parafii. Będą też transmisje z Watykanu, m.in. Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o godz. 21.00 z papieżem Franciszkiem oraz w Wielkanoc w południe modlitwy Regina Coeli i błogosławieństwa +Urbi et Orbi+, którego całemu światu udzieli Ojciec Święty. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W czasie Triduum Paschalnego czytajmy Pismo Święte, szczególnie ewangeliczne opisy Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i zmartwychwstania, rozważajmy ich głębię. To czas, w którym dzięki wspólnej modlitwie w naszych najbliższych rodzinach możemy odkrywać znaczenie domowego Kościoła i liturgii domowej. Pamiętajmy również o osobach starszych, samotnych i chorych” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Triduum Paschalne i Wielkanoc – Transmisje Telewizyjne i Radiowe

Wielki Czwartek, 9 kwietnia

godz. 18:00 – z Bazyliki św. Piotra w Watykanie
(TV TRWAM, Radio Maryja)

godz. 18:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z Sanktuarium na Jasnej Górze
(TVP3 – pasmo ogólnopolskie)

godz. 18:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
(Program 1 Polskiego Radia)

Wielki Piątek, 10 kwietnia

godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie
(TV Trwam)

godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej z Sanktuarium na Jasnej Górze
(TVP3 – pasmo ogólnopolskie)

godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (Program 1 Polskiego Radia)

godz. 20:50 – Droga Krzyżowa z Papieżem Franciszkiem z cmentarza Bazyliki św. Piotra (TVP1, TV Trwam, Radio Maryja)

Wielka Sobota, 11 kwietnia

godz. 18:00 – Msza Wigilii Paschalnej z Sanktuarium na Jasnej Górze (TVP3)

godz. 20:00 – Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (TVP1)

godz. 20:00 – Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Msza Wigilii Paschalnej (Program 1 Polskiego Radia)

godz. 21:00 – Msza Wigilii Paschalnej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie (TV Trwam, Radio Maryja)

Niedziela Wielkanocna, 12 kwietnia

godz. 7:00 – Msza św. rezurekcyjna z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (TVP1)

godz. 9:05 – Msza św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie (Polskie Radio)

godz. 11:00 – Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego z błogosławieństwem Urbi et Orbi z Watykanu (TVP1, TV Trwam, Radio Maryja)

Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia

godz. 7:00 – Msza św. rezurekcyjna z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (TVP1)

godz. 11:00 – Msza Święta z Sanktuarium na Jasnej Górze (TVP1)

godz. 12:00 – Modlitwa Regina Coeli z Papieżem Franciszkiem z Watykanu  (TVP1)

Zapraszamy również do śledzenia informacji o transmisjach na stronach internetowych swoich diecezji i parafii.

W wielu sanktuariach obecne są kamery internetowe, dzięki którym jest możliwość
uczestnictwa we wszystkich uroczystościach tam się odbywających.Polecamy m.in.:

Sanktuarium na Jasnej Górze
https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie
https://www.youtube.com/channel/UCsHNugP4z9aZC4Tl6n6imzw

Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej
http://kalwaria.eu/strona/kamera, porządek nabożeństw: https://bit.ly/2wbbJWz

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym
http://www.lichen.pl/pl/631/transmisje_na_zywo_z_sanktuarium

(red.)

error: Nie kopiuj!!!