Trudne warunki na drodze i poważne konsekwencje nierozważnym decyzji za kierownicą

Trudne warunki drogowe i opady śniegu wymagają wzmożonej aktywności ze strony służb drogowych, ale także – o czym niektórzy kierowcy zdają się zapominać – wzmożonej ostrożności i cierpliwości za kierownicą. Niestety, gdy tego brakuje, dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Padający śnieg czy marznący deszcz powoduje, że nawierzchnia jezdni jest śliska, oblodzona i powoduje jednocześnie zmniejszoną przyczepność kół pojazdu podczas jazdy. W tak trudnych warunkach atmosferycznych niedostosowanie prędkości do warunków drogowych może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Węgorzewo

Dziś (15.01.2019) wcześnie rano około godz. 6:30 oficer dyżurny węgorzewskiej komendy otrzymał informację, że na trasie Kolonia Rybacka – Węgorzewo (DK 63) doszło do zdarzenia drogowego. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze ustalili, że na łuku drogi doszło do zderzenia dwóch pojazdów. 50-letni kierowca Peugeota został przewieziony do szpitala w Giżycku, natomiast kierowca autobusu marki Mercedes nie odniósł żadnych obrażeń. Mundurowi wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku. Kierowcy biorący udział w zdarzeniu drogowym byli trzeźwi.

Iława

Wczoraj (14.01.2019) przed południem iławscy policjanci otrzymali informację, że na jednej z dróg w gminie Susz doszło do zdarzenia drogowego. Po przyjeździe na miejsce wstępnie ustalili, że 21- latka kierująca samochodem ciężarowym, na prostym odcinku drogi nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na lewe pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Teraz policjanci będą wyjaśniać dokładne okoliczności zdarzenia.

Olecko

Także wczoraj oleccy policjanci otrzymali zgłoszenie od jednego z kierujących, że w mieście na Placu Wolności doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Jak wynikało z relacji świadka, trzy pojazdy zatrzymały się przed przejściem, aby przepuścić pieszą. W tym czasie niecierpliwa kierująca mercedesem, nawet się nie zatrzymując, rozpoczęła manewr wyprzedzania tych pojazdów. Na szczęście piesza zdążyła opuścić pasy, a z przeciwka nie nadjechały żadne pojazdy i nikomu nic się nie stało. Jednak za to wykroczenie i za swoją lekkomyślność 66-latka została ukarana mandatem i punktami karnymi przez policjantów, którzy szybko ustalili dane pojazdu i kierowcy.

Kierowco!

Dostosuj prędkość nie tylko do ograniczeń wyznaczonych znakami drogowymi, lecz także do warunków jazdy. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem.

(KWP Olsztyn)