Trwa policyjna akcja „Znicz 2019”

Dzień Wszystkich Świętych dla wielu osób to czas porządków, podróży i zadumy. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Trwa policyjna akcja „Znicz 2019”. O bezpieczeństwo podróżujących i odwiedzających cmentarze dbać będą funkcjonariusze ostródzkiej drogówki, patrolówki oraz kryminalni. Mundurowi wspierani będą przez strażników miejskich. Wszystko po to, by każdy mógł spokojnie spędzić ten szczególny czas i szczęśliwie wrócić do swojego domu.

Do poniedziałku (4.11.2018) na głównych trasach powiatu ostródzkiego, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci wspierani przez strażników miejskich dbać będą o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Funkcjonariusze pomogą wszystkim spokojnie i bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe, pomogą, poinformują i zadbają o to, by na drogach naszego powiatu było bezpiecznie.

Należy jednak pamiętać, że na bezpieczeństwo największy wpływ mają przede wszystkim sami użytkownicy dróg. Dlatego, oprócz pomocy i udzielania informacji, policjanci reagować będą na wszelkie naruszenia przepisów ruchu drogowego. Szczególnie skupią się na takich wykroczeniach jak przekroczenie dozwolonej prędkości oraz niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze. Kontrolować będą, czy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych oraz czy pojazdy, którymi się poruszają są w dobrym stanie technicznym. Sprawdzać będą również stan trzeźwości kierowców i przyjrzą się relacjom kierowcy- piesi.

Jak dotrzeć do celu i bezpiecznie wrócić do domu?

Przede wszystkim apelujemy o ostrożność i rozsądek. Wizyta na grobach naszych bliskich to dla wielu osób bardzo ważna sprawa. Nie zapominajmy jednak o swoim bezpieczeństwie. Lepiej dojechać do celu trochę później niż spieszyć się, denerwować i doprowadzić do tragedii.

– mówią policjanci ostródzkiej drogówki.

W tych dniach musimy liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach. Często musimy być przygotowani do długiej, męczącej podróży, dlatego ważne jest aby w trasę ruszać wypoczętym i regularnie robić przerwy podczas jazdy. Co ważne- nie możemy jeździć na pamięć! W większości miejsc zmieni się organizacja ruchu, część ulic będzie jednokierunkowa, wyznaczone zostaną objazdy i dodatkowe parkingi. Prosimy o zwracanie uwagi na znaki drogowe.

Alternatywa dla samochodu- transport publiczny

W okresie świątecznym kierowcy muszą liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach. Oznacza to przepełnione parkingi, długie podróże i nierzadko oczekiwanie w długich kolejkach na znalezienie odpowiedniego miejsca do pozostawienia swojego samochodu. Dlatego by uniknąć stresujących sytuacji i móc skupić się celebrowaniu świąt, jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować z podróży samochodem. Doskonałą alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny.

Od 31 października (czwartek) od godz. 08.00 do 4 listopada (poniedziałek) do godz. 08.00 zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza przy ulicy Chrobrego i w rejonie cmentarza przy ulicach Olsztyńskiej i Spokojnej.

W celu utrzymania ciągłości ruchu i przejezdności w obrębie ulicy Olsztyńskiej i Spokojnej wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy wokół cmentarza z kierunkiem ruchu od ulicy Olsztyńskiej. Ponadto na całej długości objazdu cmentarza, po prawej stronie wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informacyjną o odholowaniu pozostawionego pojazdu.

Taki sam zakaz będzie obowiązywał w ciągu ulicy Chrobrego w Ostródzie. Na odcinku drogi od ulicy Grunwaldzkiej do ul. Piastowskiej wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informacyjną o odholowaniu pozostawionego pojazdu.

Apelujemy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli to możliwe dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu.

Nie zapominajmy o pieszych

Okres świąteczny to również wzmożony ruch pieszych w okolicach cmentarzy. Podczas prowadzonych działań policjanci zwracać będą uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych ale również na zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy łamiąc przepisy narażają się na niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię poza miejscami wyznaczonymi i wchodzenie na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd może być tragiczne w skutkach.

Nie należy zapominać również o szybko zapadającym zmroku. Na popołudniowe i wieczorne spacery zabierajmy odblaski i ubierajmy się w kolorowe ubrania. Noszenie elementów odblaskowych to obowiązek nie tylko prawny ale również obowiązek dbania o swoje życie.

Nadchodzący dzień Wszystkich Świętych wiąże się z przygotowaniami oraz porządkowaniem nagrobków bliskich nam osób. Zdarza się, że zostawiamy torebki, saszetki, bagaże na pobliskich nagrobkach lub na ławkach obok. Często zajęci obowiązkami nie zdajemy sobie sprawy, że możemy paść ofiarą złodzieja.

Policjanci apelują aby przez cały czas pobytu na cmentarzach zachować ostrożność i nie pozostawiać swoich przedmiotów i reczy osobistych bez nadzoru. Jeśli nie musimy, nie zabierajmy ze sobą dużej ilości gotówki i wartościowych rzeczy. W świątecznym zamieszaniu pamiętajmy również o zamknięciu samochodu i trzymaniu przy sobie kluczyków.

Jeśli wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa.  Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

(KPP Ostróda)