Trwają działania „Sierpniowy weekend”. Nie ma pobłażania dla kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy

Od środy na terenie naszego powiatu, podobnie jak w całym kraju, trwają działania „Sierpniowy Weekend”. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwa większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego. W działaniach biorą udział również funkcjonariusze z grupy SPEED, którzy eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierujących.

Już pierwszego dnia działań (14.08.2019) policjanci uczestniczyli w ogólnopolskich działaniach „Prędkość”. To właśnie prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy prędkość rażąco przekraczali, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Policyjna grupa SPEED

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego na Warmii i Mazurach jak i również w całym kraju od 19 lipca br. powołano zespoły „drogówki”, pn. „SPEED”, które mają ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Policjanci zespołu „SPEED” działają na terenie całego garnizonu warmińsko-mazurskiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Jednak „piraci drogowi” mogą również zostać namierzeni poprzez pomiary statyczne za pomocą mierników prędkości z wizualizacją.

W skład zespołu wchodzą policjanci z komórek właściwych do spraw ruchu drogowego z jednostek terenowych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, posiadających przeszkolenie specjalistyczne w zakresie stosowania przyrządów kontrolno – pomiarowych i mających odpowiednie przygotowanie zawodowe oraz doświadczenie.

W czwartek (15.08.2019) około godz. 19:00 w Małdytach funkcjonariusze z policyjnej grupy SPEED zatrzymali do kontroli kierowcę passata. Jak się okazało, 38-latek znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie na zawartość tej substancji w jego organizmie wykazało blisko 3 promile. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierowcy i sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. To tam podjęta zostanie decyzja o dalszym losie nieodpowiedzialnego mieszkańca Małdyt.

Niespełna dwie godziny później w Morągu ostródzcy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 36- latka. W trakcie interwencji okazało się, że kierowca jest pijany a do tego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto, peugeot, którym się poruszał nie miał aktualnych badań technicznych oraz nie był ubezpieczony. Nieodpowiedzialny mieszkaniec gminy Miłakowo za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo na drodze i bezpieczeństwo naszych pasażerów. Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie naszego auta, jego sprawność techniczną i o to, by za jego kierownicę wsiadały wyłącznie osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte, posiadające wymaganą wiedzę i umiejętności,  a co za tym idzie, odpowiednio przygotowane do podróży.

(KPP Ostróda)