Warmia i Mazury

Trzech nowych przedstawicieli w kulinarnej sieci

Decyzją zarządu województwa warmińsko-mazurskiego trzy nowe przedsiębiorstwa uzyskały prawo do korzystania ze znaku towarowego „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Sieć obecnie liczy już 128 przedstawicieli.

Województwo warmińsko–mazurskie w 2005 roku przystąpiło do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która zrzesza podmioty zaangażowane w produkcję lokalnej, regionalnej żywności.

Są wśród nich producenci rolni, przetwórcy żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej wysokiej jakości produkowanej na małą skalę, gospodarstwa agroturystyczne i restauratorzy.

Prawie połowę licencjobiorców stanowią obecnie podmioty ujęte w regulaminowej kategorii restauratorzy i właściciele innych obiektów gastronomicznych lub hotelarskich, w tym gospodarstwa agroturystyczne.

Drugą część stanowią producenci surowców w rolnictwie, przedsiębiorstwa rybołówstwa/rybactwa i przetwórcy żywności  oraz hurtowi i detaliczni sprzedawcy artykułów rolno-spożywczych: pasieki, producenci serów na bazie mleka krowiego lub koziego, wędliniarze, młyny, piekarnie, cukiernicy, gospodarstwa rybackie i przetwórcy ryb, hodowcy owiec, bydła mięsnego lub kur, producenci ślimaków, gospodarstwa uprawiające ekologiczne warzywa, browar, olejarnia, zielarnia, a także wytwórcy tradycyjnych produktów takich jak sękacz, brukowiec, marcepan królewiecki czy ocet ekologiczny.

Poprzez sieciowanie podmiotów wytwarzających żywność regionalną, lokalną, tradycyjną samorządowi województwa zależy, by mieć możliwość uzyskania większego wpływu na wzrost potencjału gospodarczego regionu Warmii i Mazur oraz na tym, aby zwiększyć konkurencyjność sektora usług turystycznych  przez połączenie produkcji surowców rolnych z lokalnym przetwórstwem i gastronomią. Działania stanowią jednocześnie element ochrony dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.

Ideą Sieci jest łączenie producentów i przetwórców produktów żywnościowych wytwarzanych w sposób rzemieślniczy z sektorem restauracyjnym. Tworzone są powiązania pomiędzy podmiotami, które kultywują tradycje kulinarne regionu, odtwarzają stare receptury i produkują w oparciu o naturalne surowce według zasady „od pola do stołu”. Przedsiębiorcy i rolnicy współpracując w ramach Sieci rozwijają rynek tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a popyt na nie wciąż wzrasta.

Poniżej przedstawiamy przedsiębiorstwa, które decyzją zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z dnia 25 lutego 2020 roku uzyskały prawo do korzystania ze znaku towarowego „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”:

Naturalna Żywność Sp. z o.o. (non profit), ul. Warszawska 55, 11-230 Elbląg. Przyjęci do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” w kategorii: Hurtowi i detaliczni sprzedawcy artykułów rolno-spożywczych.

Z opisu wnioskodawcy:
„Naturalna Żywność Sp. z o.o. (non profit) jest projektem prospołecznym, stworzonym trzy lata temu w ramach projektu Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu i wpisanym do rejestru MPiPS jako przedsiębiorstwo społeczne, w którym wspieramy osoby powracające na rynek pracy (gównie mamy po wielu latach wychowywania swoich dzieci w domu). Jednym z głównych celów Naszego przedsięwzięcia jest promocja produktów regionalnych, dziedzictwa kulinarnego oraz produktów z jakością Trzech Znaków Smaku. Ponadto spełniamy misję edukacyjną w duchu „Myśl globalnie kupuj lokalnie”, wybierając asortyment pochodzący z najbliższego otoczenia. Główne produkty jakie posiadamy w naszej ofercie to produkty ekologiczne, wiadomego pochodzenia i wytworzone z zachowaniem tradycji kulinarnej. W asortymencie Naturalnej Żywności można znaleźć m.in. produkty zbożowe wytworzone lokalnie, m.in. chleb żytni na zakwasie wypiekany w lokalnej piekarni Piekarczyk firmy Aston z Gronowa Górnego, Oleje zimnotłoczone z Warmińskiej Manufaktury z Jezioran, wyroby mleczarskie z firmy Agrovis z Lidzbarka Warmińskiego, lokalne miody z Pasieki Kalina spod Braniewa, pasztety roślinne firmy Mazur Food z Sorkwit czy uznaną już w całej Polsce oryginalną orzeźwiającą pigwoniadę i przetwory z pigwowca spod Ełku. Wśród naszych produktów znajdują się również produkty dla domu i kosmetyki ekologiczne i przyjazne dla środowiska, m.in. kosmetyki dla domu marki KlarEko z Olsztyna, czy elbląskie olejki kosmetyczne i eteryczne firmy Etja. To również produkty z najbliższych regionów uznane jako dziedzictwo kulinarne danego miejsca, m.in. makarony, kasze i mąki od ekologicznego producenta Biobabalscy z Pokrzydowa (Zachodniopomorskie), zioła i przyprawy firmy Dary Natury z Korycin (Podlaskie) czy białostockie wyroby bezglutenowe piekarni Zdrowa Micha.
Oprócz powyższego, specjalizujemy się również w żywności dedykowanej osobom z nietolerancjami pokarmowymi oraz żywności funkcjonalnej, która jest często wybierana wśród naszych klientów zamiast suplementacji lub jej uzupełnienie, m.in. produkty bezglutenowe, bezlaktozowe, o niskim IG, wegetariańskie i wegańskie. Przystąpienie do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśle daje nam większe możliwości pozyskania produktów regionalnych i współpracy z pozostałymi członkami w zakresie promocji i wytwarzania produktów i usług promujących nasz Region. Daje to również możliwość rozwoju w kierunkach edukacji i promocji wśród naszych klientów i jednocześnie mieszkańców regionu,
nie wspominając o turystach, Warmii i Mazur jako regionu przyjaznego do życia, odwiedzania i spędzania wolnego czasu w czystym ekologicznym otoczeniu z tradycjami, zwiększając jednocześnie zainteresowanie żywnością wysokiej jakości.”

Różana Pasieka, Różynka 2, 11-008 Świątki. Przyjęci do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” w kategorii: Producenci surowców w rolnictwie, ogrodnicy, przedsiębiorstwa rybołówstwa/rybactwa.

Z opisu wnioskodawcy:
„Opis działalności Różanej Pasieki:
Gospodarstwo pasieczne Różana Pasieka, działające w Różynce – gmina Świątki, położne jest na terenach czystych ekologicznie, nieskażonych przemysłem, w bliskości lasów, jezior i sąsiadujące obok dużych powierzchni uprawnych, na terenach Natura 2000. Położenie pozwala na pozyskanie różnorodnych gatunków miodu: wielokwiatowego, rzepakowego, lipowego, gryczanego, ale również rzadszych: faceliowego czy wierzbowego. Oprócz miodu zajmujemy się produkcją pierzgi i propolisu.

Pasieka posiada obecnie koło 100 rodzin pszczelich i każda z nich traktowana jest wyjątkowo, a szacunek do pszczół pozwala na pozyskiwanie miodów najwyższej jakości. Zamiłowanie do pszczół połączone z żyłką handlową, przyczynia się do zawierania ciekawych kontaktów z firmami i powstania oryginalnych produktów dedykowanych specjalnie na życzenie klienta np. indywidualnych zestawów prezentowych z logo zleceniodawcy. Jako odpowiedzialna pasieka, badamy nasze miody pod kątem obecności antybiotyków i przeprowadzamy analizy pyłkowe, więc nie opowiadamy bajek na temat rodzaju miodu, a mamy konkretne poparcie Instytutu Pszczelarstwa w Puławach w postaci przebadanych próbek.
Pszczoły są naszą pasją i na stałe wpisały się w życie całej naszej rodziny. W najbliższym czasie planujemy rozwijać naszą pasiekę tworząc dodatkowo pasieki wędrowne oraz zaoferować chętnym możliwość korzystania z domku do Apiterapii.”

Restauracja Malta Cafe Bunalski Tandyrak s.c., ul. Lelewela 6a, 10-021 Olsztyn. Przyjęci do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” w kategorii: Restauratorzy i właściciele innych obiektów gastronomicznych lub hotelarskich.

Z opisu wnioskodawcy:
„Warzywa wykorzystywane do naszych dań pochodzą między innymi z gospodarstwa ekologicznego, a grzyby zawsze pozyskujemy świeże. Takie grzyby  własnoręcznie przygotowujemy do dalszego podania – marynujemy, gotujemy, obsmażamy, wekujemy na zimę. W sezonie zimowym nastawiamy zakwas z ekologicznych buraków, który następnie wykorzystujemy do barszczu wigilijnego. Jaja, gęsi, kaczki oraz mleko wykorzystywane do produkcji serów pochodzą od lokalnego dostawcy, podobnie mięso mangalicy. Mąka wykorzystywana miedzy innymi do pierogów oraz ciast to „Młynomag Grodzki Młyn” należący do sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Naszymi flagowymi daniami wykorzystującymi lokalne produkty są:
– Pieczone gęsie udo – gęsina marynowana i pieczona, z sosem sezonowym
– Jajecznica i produkty zawierające jaja oraz sezonowe dodatki – zawsze podajemy warzywa zgodne z porą roku m.in. szparagi, kurki, prawdziwki.
– Stek z mangalicy podawany z autorskimi sosami
– Czernina – gdy przychodzi sezon na gęsinę, tradycyjnie podajemy czerninę z owocami i szarymi kluskami
– Rosół z gęsi z lanymi kluskami lubczykowymi jest wpisany na stałe w kartę menu.
– Deska serów z warmińskiego mleka
– Deska wędlin z mangalicy
– Pasztety własnoręcznie wytwarzane z najlepszych mięs i podrobów
– Pstrąg Grillowany na stałe figuruje w naszej karcie w towarzystwie sezonowych warzyw
– Filet z sandacza
– Pierogi ruskie, z dziczyzną oraz sezonowymi dodatkami (m.in. jagody, kurki, maliny, podgrzybki)
– Przetwory warzywne, owocowe, grzyby

Restauracja Malta Cafe od początku swojego istnienia tj. już od 12 lat na olsztyńskim rynku gastronomicznym szczyci się zastosowaniem wielu regionalnych, sezonowych produktów do wszystkich dań prezentowanych w karcie menu. Nasza Restauracja jako jedna z najstarszych restauracji na mapie Olsztyna może pochwalić się jedną z najobszerniejszych kart menu, wykorzystującą zawsze świeże, sezonowe produkty zgodnie z porą roku, na przykład: gołąbki ze szczupaka, dziczyzna, golonka z mangalicy, okonie, kurki, sery zagrodowe. W sezonie zimowym nastawiamy zakwas z ekologicznych buraków, który następnie wykorzystujemy do barszczu wigilijnego. Grzyby  własnoręcznie przygotowujemy do dalszego podania – marynujemy, gotujemy, obsmażamy, wekujemy na zimę. Wszelkie sezonowe owoce i warzywa własnoręcznie przetwarzamy na chutney (np. z czerwonej cebuli czy aronii), pesto (z liści czosnku niedźwiedziego), najróżniejsze dżemy i konfitury. Nasz „miodek z mniszka lekarskiego”, na bazie którego robimy lemoniadę jest sławny już poza granicami Olsztyna.”

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!