Trzy zdarzenia na przejściach dla pieszych. Policjanci apelują o rozwagę

Tylko minionej doby doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wszystkie te niebezpieczne sytuacje miały miejsce w rejonach przejść dla pieszych. W dwóch przypadkach zawinili kierujący w jednym pieszy, który wtargnął bez zastanowienia na jezdnię. Policjanci apelują o rozwagę zarówno do kierujących pojazdami jak i pieszych.

Tylko dzisiejszego poranka i wczoraj doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce wczoraj (05.12.2019r.) około godziny 9:00 na ulicy Czarnieckiego w Ostródzie. Tam w grupę uczniów przechodzących przez pasy wjechał mężczyzna osobowym nissanem. Dwoje z dzieci trafiło do szpitala w Ostródzie na badania. 26-latek stracił swoje prawo jazdy.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło na przejściu dla pieszych w rejonie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie. Tym razem zawinił pieszy. Nastolatek wtargnął na pasy nie zwracając uwagi na to co dzieje się na jezdni. W czasie kiedy pieszy wchodził na przejście dla pieszych drogą przejeżdżał samochód marki Ford Transit i nastolatek zderzył się z lusterkiem tego auta. 15-latek trafił na obserwację do szpitala w Olsztynie. Teraz sprawą wtargnięcia nastolatka na pasy zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Dzisiaj rano około godziny 7:00 doszło z kolei do potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych w Gierzwałdzie. Kierujący osobowym oplem nie zauważył przechodzącej przez pasy kobiety. Na szczęście jechał z niewielką prędkością i poszkodowana nie doznała żadnych poważniejszych obrażeń. 54- latek został ukarany 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę zarówno do pieszych jak i do kierujących.

Dojeżdżając do przejścia dla pieszych kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu dla pieszych. Chwila nieuwagi może doprowadzić do bardzo groźnego zdarzenia drogowego, skutkującego poważnymi konsekwencjami dla wszystkich jego uczestników. Natomiast osoby przemierzające przejście dla pieszych powinny pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego.

(KPP Ostróda)