Turnieje rycerskie i inscenizacja średniowiecznej bitwy

Na polach pod Wopławkami w pobliżu Kętrzyna po raz kolejny zetrą się zbrojni, aby uczcić średniowieczną bitwę stoczoną pomiędzy wojskami krzyżackimi i litewskimi. Inscenizacji starcia sprzed 708 lat będą towarzyszyły turnieje rycerskie.

W najbliższą sobotę (25 maja 2019) już o godz. 10 rozpocznie się VII Turniej Rycerzy Średniowiecznych „O Muszlę Świętego Jakuba”. Będzie to drugi z siedmiu zaplanowanych w tym sezonie turniejów w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza (kolejny zaplanowano w Kętrzynie 8 czerwca).

O godz. 13 w szranki staną uczestnicy V Turnieju Wojów Wczesnośredniowiecznych „O Kielich Księcia Witenesa”. Część turniejową imprezy zamknie III Turniej Łuczniczy „O Strzałę Kruchego”. Potem rekonstruktorzy historyczni wyruszą na Pola Wopławskie, gdzie o godz. 17.00 rozpoczną widowiskową inscenizację bitwy. Zostanie ona zorganizowana po raz dziewiąty.

Średniowieczni kronikarza zapisali, że w kwietniu 1311 roku pod Wopławkami doszło do starcia, które potem nazwano największą bitwą XIV wieku. Dowodzone przez wielkiego komtura Heinricha von Plötzkau oddziały krzyżackie pokonały liczące około czterech tysięcy zbrojnych siły litewskie prowadzone przez księcia Witenesa. Rycerze zakonni pobili Litwinów.

(wwim)