Twoje dziecko jedzie na wycieczkę? Warto sprawdzić autokar

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonych wycieczek szkolnych, kolonii i obozów. Zależy nam, by nasze pociechy spokojnie dojechały do celu i bezpiecznie wróciły do domu. By podróż przebiegła bezpiecznie policjanci ostródzkiej drogówki prowadzą kontrole autokarów wycieczkowych.

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonych wycieczek szkolnych, kolonii i obozów. Warto zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech i zlecić policjantom drogówki kontrolę stanu technicznego autokaru oraz trzeźwości kierowcy.

Zgłoszenia kontroli autokarów kierować można do kierownika Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie podkom. Tomasza Kormana pod nr tel: (89) 642-72- 61 lub (89) 642-72-41 najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku pilnej kontroli prosimy o przyjazd do Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, wówczas kontrola odbędzie się na placu tutejszej jednostki.

Organizatorów wyjazdów prosimy podstawiać autokary do kontroli na co najmniej godzinę przed planowanym odjazdem i bez pasażerów.

Każdy z rodziców ma również możliwość, za pomocą e-usługi sprawdzić, czy autokar, którym jego dziecko jechać będzie na wycieczkę:

– ma ważne, obowiązkowe ubezpieczenie OC,
– posiada ważne, obowiązkowe badanie techniczne,
– ma dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
– nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
Bezpieczny Autobus to uruchomiona w 2014r.  przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych e-usługa, dzięki której można szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest wakacyjna podróż lub którym codziennie jeździmy do szkoły lub do pracy. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji.
Usługa jest dostępna z każdego urządzenia mającego połączenie z Internetem i przeglądarką, w tym również z urządzenia mobilnego. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Uwaga!

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego pojazdu, zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz podejrzenia, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających poza godzinami wyznaczonymi należy dzwonić bezpośrednio pod numer 997 lub 112.

(MSWiA/ KPP Ostróda)