Warmia i Mazury

Udaj się na wirtualną wycieczkę do muzeum

Jest to możliwe dzięki Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która nie przestaje zaskakiwać pomysłami i wykorzystaniem nowych technologii. Od siedmiu lat przenoszą regionalne zabytki do rzeczywistości cyfrowej.

Za pośrednictwem strony www.cyfrowewm.pl można oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. W 2019 r. udało się ich zdigitalizować 178.

Początki Regionalnej Pracowni Digitalizacji sięgają 2010 roku. Wówczas w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” powstała pierwsza Pracownia Digitalizacji służąca cyfryzacji w 2D. Od 2013 r. Pracownia działa w obecnej formule, skupiając się na cyfryzacji zabytków architektonicznych i muzealnych za pomocą skanowania, fotogrametrii i fotografii makro. Nawiązana została współpraca z dwunastoma muzeami i instytucjami w województwie warmińsko – mazurskim.

W wyniku realizacji dwuletniego projektu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy ponad 100 obiektów na stronie uzyskało audiodeskrypcję. Osoby niewidome i niedowidzące mogą teraz posłuchać plastycznego opisu przedmiotu i wyobrazić sobie, jak on wygląda. Być może już wkrótce także go dotknąć, dzięki wydrukom w 3D.

W tym roku uruchomiona zostanie część wystawowa i edukacyjna oraz sala do wirtualnej rzeczywistości. Jej wyposażenie będzie możliwe dzięki projektowi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja, który od kilku miesięcy jest realizowany wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu oraz Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie. Są również złożone kolejne wnioski projektowe i pomysły na digitalizację skarbów dziedzictwa naszego regionu.

Na stronie www.cyfrowewm.pl  prócz cyfrowych wersji regionalnych zabytków, można znaleźć materiały edukacyjne, scenariusze lekcji, learning appsy czy aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości, promujące dziedzictwo kulturowe.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!