AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Unijny Certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel!

W aplikacji mObywatel znajdziecie już Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Do tej pory UCC można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Od teraz można go mieć w telefonie – w tym samym czasie pojawił się w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.

Kto go znajdzie?

– Osoby, które mają aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3 miliony – wystarczy, że ją zaktualizują. Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach – zachęcamy, aby to zrobili. Poza Unijnym Certyfikatem COVID znajdą tam m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu – dodaje.
Jeśli już chwytacie za telefony, żeby zdobyć swój Certyfikat powinniście wiedzieć, kto może go pobrać. A są to osoby:
•    w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
•    otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
•    wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Jeśli jesteście w jednej z tych grup – telefony w dłoń!

Dostęp bez internetu

– Dostępny w n aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność – mówi minister Janusz Cieszyński. – W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego – to ułatwi kontrolę – i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu – dodaje.
Co ważne – dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu – zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.
Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Zaktualizuj lub dodaj

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na UCC, dlatego krok po kroku wytłumaczymy, co zrobić, żeby mieć go w swoim telefonie – w aplikacji mObywatel.
Scenariusz 1: w swoim telefonie masz już zainstalowaną aplikację mObywatel (bez krajowego zaświadczenia o zaszczepieniu)
W takiej sytuacji działaj zgodnie z naszymi wskazówkami:
1.    Zaktualizuj aplikację mObywatel do najnowszej wersji – znajdziesz ją w sklepach App Store lub w Google Play:
•    Apple iOS: Sklep App Store – aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza – pobierz.
•    Google Android: Google Play – aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza – pobierz.
2.    Uruchom zaktualizowaną aplikację.
3.    Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj dokument” (lub „Dodaj swój pierwszy dokument” – jeśli masz aplikację, ale korzystasz z niej pierwszy raz).
4.    Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.
5.    Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej”.
6.    Korzystasz z mObywatela pierwszy raz? Jeśli tak – potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli regularnie korzystasz z aplikacji – przejdź do kolejnego punktu.
Gotowe!
Scenariusz 2: masz aplikację, a w niej krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu
1.    Zaktualizuj aplikację mObywatel do najnowszej wersji.
•    Apple iOS: Sklep App Store – aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza – pobierz.
•    Google Android: Google Play – aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza – pobierz.
2.    Uruchom zaktualizowaną aplikację.
3.    Dostaniesz komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID.
4.    Zapoznaj się z treścią komunikatu i wyraź zgodę na zmianę certyfikatu krajowego na unijny.
5.    Twoja aplikacja pobierze niezbędne dane.
Gotowe!
Scenariusz 3: nie masz aplikacji mObywatel
W takiej sytuacji:
1.    Pobierz aplikację. W zależności od telefonu, z którego korzystasz, znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore.
2.    Uruchom aplikację.
3.    Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj swój pierwszy dokument”.
4.    Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.
5.    Potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż.
6.    Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej”.
Gotowe!

Unijne regulacje

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu.
Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie https://reopen.europa.eu/pl
Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!