Upewnij się , że jesteś zdrowa!

Bezpłatne, bezbolesne i bez skierowania – profilaktyczne badanie mammograficzne. Zachęcamy do jego wykonania wszystkie kobiety w wieku 50-69, które od dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku wykrywa się go u 12 tysięcy Polek. W ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano ponad 900 nowych zachorowań na raka piersi, zaś w samym Elblągu 110.
Choć znajdują się tu dwie placówki stacjonarne, w których można wykonać badanie, to niestety właśnie Elbląg plasuje się na ostatnim miejscu wśród miast i powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, pod względem zgłaszalności pań na badania.

W tym roku profilaktyczne badanie mammograficzne powinno wykonać tu jeszcze ponad 6 tys. pań.
Prawie połowa z kobiet, u których wykryto raka piersi umiera, bo zbyt późno zgłosiła się do lekarza. Te statystyki mogłyby być mniej dramatyczne gdyby panie systematycznie wykonywały profilaktyczne badanie mammograficzne. Pamiętajmy, rak wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.
– Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do pań w wieku 50-69 lat (zgodnie ze statystykami najbardziej narażonych na zachorowanie), które nie miały wykonanej mammografii od lat dwóch.
NA BADANIE MAMMOGRAFICZNE W RAMACH PROGRAMU NIE JEST WYMAGANE SKIEROWANIE.

Zapraszam do Zakładu Radiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, ul. Królewiecka 146, rejestracja na badanie tel. 55 239 58 80 – zachęca Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

(WSZ Elbląg/red.)