Uroczyste otwarcie parku rekreacyjno-sportowego

Przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w Morągu odbyło się uroczyste otwarcie parku rekreacyjno-sportowego. Gmina Morąg aplikowała o środki unijne nazywając projekt „Rozwój terenów zielonych w Morągu poprzez utworzenie przestrzeni parkowej uwzględniającej kwestie klimatyczne i przyrodnicze”. Łączny koszt inwestycji to 3 028 000 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej: 2 547000 zł. Tego samego dnia mieszkańcy miasta i gminy mogli skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez Referatu  Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Morągu.

Celem tego projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców obszaru zdegradowanego – Miasta Morąg, poprzez zagospodarowanie przestrzeni publicznej na park sportowo-rekreacyjny.

– Był to teren zaniedbany, na powierzchni 2 ha i na takiej powierzchni został zrealizowany park. Jest to teren, w mojej ocenie, i nie tylko, ponieważ spotykam się z pozytywnymi opiniami mieszkańców, że to świetna sprawa – mówi Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga.

W ramach projektu wykonano strefę rekreacji biernej (podest piknikowy, stoły do gry w szachy, oczka wodne) oraz schody terenowe, oświetlenie (w tym lampy z ogniwami pv), monitoring, hot-spot, małą architekturę, altany wierzbowe, budki lęgowe dla ptaków, budki dla owadów, stojaki na rowery, ławki, kosze, śmietniki , a także strefę rekreacji czynnej (kort tenisowy, skatepark, boisko do piłki plażowej, bulodrom, plac zbaw dla dzieci, tor łyżworolkowy, ciągi piesze i pieszo-jezdne). Inwestycja zakłada nowe nasadzenia roślinności wysokiej i niskiej.

– Dzięki temu, że złożyliśmy bardzo dobry wniosek, który znalazł miejsce na liście dofinansowania, jest możliwa realizacja tego projektu. Jest to ostra walka, ostra rywalizacja, ponieważ środków pomocowych w dofinansowaniu na pewno nie wystarcza dla wszystkich – dodaje Tadeusz Sobierajski.

Po oficjalnym otwarciu parku na mieszkańców czekały liczne atrakcje w ramach imprezy sportowo-rekreacyjnej. W programie m.in.: warsztaty deskorolkowe, turniej w boule, turniej tenisa ziemnego, turniej Indiaca, animacje dla dzieci i młodzieży, warcaby. Dodatkowymi atrakcjami były: gokarty, malowanie twarzy.

Wystąpienie Burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego podczas uroczystego otwarcia parku rekreacyjno-sportowego.

Park rekreacyjno-sportowy to nowoczesny i wielofunkcyjny kompleks zlokalizowany przy Pływalni „Morąska Perła”. Jego piękne i spokojne usytuowanie w otoczeniu uroczych oczek wodnych z pewnością zachęci nie tylko morążan do aktywnego spędzania czasu wolnego, ale również przybyłych gości.

Do podstawowych funkcji parku należą: wypoczynek: trasy spacerowe o dużych walorach widokowych (z nawierzchniami umożliwiającymi poruszanie się osobom niepełnosprawnym ruchowo), podest piknikowy w sąsiedztwie zbiorników wodnych; rekreacja: tor łyżworolkowy, place zabaw dla dzieci, infrastruktura gier rekreacyjnych (bulodrom, stoły do gry w szachy); sport: boiska sportowe (do tenisa i siatkówki plażowej), skatepark.

URZĄDZENIA SPORTOWO-REKREACYJNE: Skatepark — to specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, hulajnodze BMX czy wyczynowa jazda na rolkach).

Plac zabaw — w skład placu wchodzi linarium, trampoliny, fabryka piasku, zestaw zabawowy, pieńki wspinaczkowe, bujak łódka wioślarska, bujak delfin, huśtawki

Tor rolkowy – o długości około 565 m i szerokości 2,0 m. Wejście możliwe jest z trzech wjazdów — dwa od strony osiedla Sienkiewicza, jeden od ul. Wyszyńskiego. Kort tenisowy — to pole do gry w tenisa. Zaprojektowany kort tenisowy z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Boisko do siatkówki plażowej – Boisko sportowe o wymiarach 8,00 x 16,00 m, o nawierzchni piaszczystej

Drewniany taras przy oczku wodnym – Taras wyposażony jest w 4 zestawy ławek ze stołami, idealne miejsce do odpoczynku.

Schody terenowe do siedzenia – schody terenowe o szerokich stopniach służących do siedzenia. Miejsce odpoczynku.

Bulodrom — to boisko do gry w boule. Grać można amatorsko.

(red./fot. dw)