AktualnościHALO MORĄG

Uroczystość Bożego Ciała inna niż zwykle

Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych organizacja w tradycyjnej formie Uroczystości Bożego Ciała jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy – mówi  ks. Jacek Jezierski – biskup elbląski.

W Parafii św. Józefa w Morągu , w czwartek, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)msze święte zostaną odprawione o godzinie 7.00, 8.00, 9.30 i o godz. 11.00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 18.00. Ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie procesji ulicami miasta do czterech ołtarzy. Po Mszy Świętej o godz. 11.00 odbędzie się procesja (trzy razy wokół kościoła) z Najświętszym Sakramentem.

W Parafii Trójcy Przenajświętszej w Morągu  w czasie każdej Mszy św. krótka Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po sumie parafialnej, tj. po Mszy św. o godz. 12.30 procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła Kościoła.

W Parafii bł. Michała Kozala B.M. w Morągu w czwartek porządek Mszy św. jak w niedzielę.  Po Mszy Św. o godz. 11.00 (w Łącznie po Mszy o godz. 9.30) odbędzie się procesja na alejce przy kościele.

Z okazji Uroczystości Bożego Ciała Przewodniczący  Konferencji Episkopatu Polski   Abp Stanisław Gądecki skierował specjalny komunikat:

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów.

Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca.

W tym kontekście zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.

Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary.

Wszystkich Polaków zapewniam o mojej stałej modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Pawła II.

(red./ fot. zdjęcie jest ilustracją do tekstu)

error: Nie kopiuj!!!