AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Urodziny Ekoludka i „Dzień Ziemi” w morąskiej „Szóstce”

Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu ma swoją historię i swoje święta. Jednym z nich są „Urodziny Ekoludka”, postaci z przedszkolnego znaku. Choć logo placówki –  Ekoludek z zielonym parasolem towarzyszy od czerwca 2001 roku, to nazwa placówki „Pod Zielonym Parasolem” oficjalnie obowiązuje od 1 marca 2007 roku. Właśnie w tym dniu obchodzi urodziny nasz Ekoludek, przyjaciel przyrody. Niestety, w związku z pandemią, przedszkolne obchody Dnia Ekoludka, podobnie jak i wiele innych ważnych wydarzeń, nie były możliwe. Przedszkolaki z opóźnieniem pokazały, że nie zapomniały o urodzinach Ekoludka.

Przedszkolaki śpiewały hymn przedszkola, recytowały wiersz o Ekoludku, rozwiązywały ekologiczne zagadki, grały na wykonanych wcześniej z odpadów instrumentach. Omówiono również historię nadania imienia naszej placówce, znaczenie jej nazwy i logotypu. Nie zabrakło też zadań plastycznych takich jak wykonanie, bądź pokolorowanie portretu naszego Ekoludka – postaci z przedszkolnego logo. A jak urodziny – to oczywiście były tańce i śpiewy urodzinowe dla jubilata nawiązujące do ekologii. To był bardzo wesoły dzień, a na podwieczorek dzieci otrzymały pyszny „ekoludkowy” zielony deser.

W Przedszkolu nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu wszystkie przedszkolaki obchodziły również Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło brzmiało: „Przywróć naszą Ziemię”. Wydarzenie to ma dużą wagę, gdyż jego zadaniem jest promowanie ekologicznych postaw oraz uświadamianie o problemach wiążących się ze zmianą klimatu zarówno politykom, zwykłym ludziom jak i małym dzieciom. A jak wiadomo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci od najmłodszych lat z zagadnieniami z zakresu ekologii i ochrony przyrody. . Niestety ze względów pandemicznych mamy ograniczone możliwości w realizowaniu założeń tego wyjątkowego dla naszej Ziemi, ale każda grupa przedszkolaków przygotowywała się specjalnie do tego dnia realizując tematy kompleksowe poruszające tę tematykę. Dzieci ze starszych grup wykonywały plakaty i przygotowywały się do występu, by móc wziąć udział w organizacji wystawy pt. „Ze starego coś nowego” prac wykonanych wspólnie z rodzicami podczas kształcenia na odległość. Pomysłodawczynią i koordynatorką organizacji wernisażu od samego początku była Bożena Warcaba. Pomysłowość przedszkolaków i ich rodziców nie zna granic! Po zaprezentowaniu krótkiej części artystycznej odbyło się uroczyste przecięcie ekologicznej wstęgi przez dyrektor placówki Ewę Skibiak. Po oficjalnym otwarciu przedszkolaki ze wszystkich grup – każda oddzielnie mogły obejrzeć wystawę prac. Podczas wernisażu dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z innymi rówieśnikami. Jak widać, dzieci świetnie znają sposoby powtórnego wykorzystania różnych przedmiotów . Ponadto w ciągu dnia, w każdej grupie wiekowej dzieci wykonywały zadania oraz prace utrwalające i poszerzające wiadomości dotyczące ochrony środowiska.

(Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu)

 

error: Nie kopiuj!!!