Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Polacy mają ponad 40 mln kart bankowych i 31 mln dowodów osobistych. Gdzie zadzwonisz, gdy je stracisz? (+48) 828 828 828 . Wiele banków. Jeden numer do zastrzegania kart i dokumentów.

Zapamiętaj i zapisz.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

  1. Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista: WWW. DokumentyZastrzezone.p1). 2. Zgłosić się do najbliższej jednostki policji – tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.
  2. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jak to działa? Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej .y Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkach oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów).

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja. Kiedy należy zastrzegać? Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny powinno się zareagować możliwie jak najszybciej. Jakie dokumenty? Najważniejsze są: dowód osobisty. paszport, prawo jazdy, karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać? Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub pod robionym dokumentem, np.: • wyłudzenia kredytów i pożyczek, • unikanie opiat kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelach), • kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy. • zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

(UM Morąg)