Uwaga kierowcy! Ślisko na drogach

Za nami pierwsze przymrozki. Ochłodzenie dało się we znaki i zaskoczyło niektórych kierowców. Policjanci przypominają, jak zachowywać się na drodze podczas trudnych warunków atmosferycznych i co zrobić, by poprawić swoje bezpieczeństwo podczas zimowych podróży.

Jesień i zima to czas, gdy warunki pogodowe wymagają od kierowców szczególnej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Opady śniegu, marznącego deszczu czy gęste mgły sprawiają, że widoczność na drodze znacznie się pogarsza a droga hamowania wydłuża się. Śliska nawierzchnia powoduje zmniejszenie przyczepności kół samochodu, dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z wymianą opon i jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zadbać o to jak najszybciej.

Zimą często na drogach można spotkać auta, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. W połączeniu ze złymi warunkami drogowymi może dojść do tragedii. Kierowca takiego pojazdu nie widzi, co dzieje się wokół niego, nie ma możliwości zauważyć osoby pieszej wchodzącej na jezdnie czy nadjeżdżających samochodów. Zdarza się również, że z takiego samochodu spadają kawałki lodu i śniegu, które stanowią ogromne zagrożenie.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych! Warto poświęcić kilka porannych minut na dokładne oczyszczenie auta z zalegającego śniegu i lodu i z czystym sumieniem. Lepiej wyjechać z domu trochę później lecz bezpiecznie dojechać do celu.

(KPP Ostróda)