AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników banku!

Do policjantów w całej Polsce docierają sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników infolinii banków. Przestępcy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie lub karcie i proszą o podanie wrażliwych danych, a także zainstalowanie aplikacji, dzięki której mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem użytkownika. Ostrzegamy przed podawaniem jakichkolwiek danych i pobieraniem podejrzanych aplikacji!

Oszuści nieustannie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Od jakiegoś czasu do policjantów w całej Polsce docierają sygnały o oszustwach metodą „na pracownika banku”. Sposób działania w każdym przypadku jest bardzo podobny. Przestępcy podszywają się za pracowników infolinii, kontaktują się z klientem danego banku i informują go, że właśnie padł ofiarą przestępstwa i ktoś włamał się na jego konto.

UWAGA! Oszuści często korzystają ze specjalnych „nakładek” ukrywających prawdziwy numer z którego dzwonią i umożliwiających podszywanie się pod prawdziwy numer infolinii banku!

Na stronie Rzecznika Finansowego można znaleźć relacje oszukanych osób, opisujących jak wygląda rozmowa z oszustem.

„Zadzwoniła do mnie osoba, która podała, że jest pracownikiem działu do spraw walki z cyberprzestępczością i powiedziała, że mają informację, iż ktoś na moje nazwisko podejmuje próbę wzięcia pożyczki na dużą kwotę i próbował dokonać przelewu na cudze konto na kwotę 600 zł. Przekazano mi, że za chwilę skontaktuje się ze mną pracownik banku i przekaże kolejne instrukcje. Za chwilę zadzwonił ktoś z infolinii. Sprawdziłem ten numer, to infolinia banku.”

( https://rf.gov.pl/2021/08/13/podejrzany-telefon-z-infolinii-banku-rzecznik-finansowy-ostrzega-przed-nowa-metoda-oszustow)

Po przekazaniu informacji o rzekomym włamaniu na konto oszuści najczęściej nakłaniają rozmówcę do zainstalowania specjalnej aplikacji która pozwala przestępcom na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem lub telefonem klienta tzw. zdalny pulpit. Rozmówca wpisując do aplikacji swoje dane jednocześnie przekazuje je oszustowi. W ten sposób przestępcy mogą generować np. kody BLIK, za pomocą których wypłacają środki w bankomacie, zmieniają sposób autoryzacji transakcji płatniczych czy zatwierdzają takie transakcje.

Zdarza się również, że oszuści nakłaniają pokrzywdzonych do przelania środków na „zapasowy i bezpieczny” rachunek bankowy, ponieważ ich konto nie jest już bezpieczne.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych z infoliniami banków i przypominają

konsultanci banków nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Jedynymi aplikacjami promowanymi przez bank są te dedykowane do obsługi posiadanych rachunków i kart bankowych;

konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie poufnych danych takich jak np. numery dokumentów, numery kart bankowych, kody do zatwierdzenia transakcji internetowych;

konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie swoich danych logowania do systemu bankowego;

do swojego konta bankowego loguj się tylko przez samodzielnie wpisany adres strony internetowej banku. Nie korzystaj z przesyłanych przez osoby trzecie linków przekierowujących na utworzone przez oszustów strony bankowe do zbierania danych logowania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim bankiem i upewnij, że osoba dzwoniąca faktycznie jest pracownikiem banku. Jeżeli na twoim koncie lub karcie doszło już do transakcji, które nie były wykonywane przez ciebie, natychmiast powiadom Policję pod numerem alarmowym 112.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!