Uwaga na przesyłki za pobraniem dostarczane przez DPD!

Jak czytamy na portalu niebezpiecznik.pl, jeśli u Waszych drzwi stanie prawdziwy kurier DPD i powie, że ma dla Was przesyłkę za pobraniem, zastanówcie się 2 razy czy ją odebrać. I uczulcie na to Waszych bliskich. Od tygodnia dziesiątki osób zostało naciągniętych na 100 PLN. Jak? W banalnie prosty sposób.

Puk puk, tu kurier

Odwiedza Was kurier (wedle relacji ofiar, przeważnie DPD). Kurier jest prawdziwy. Ten którego znacie, który regularnie Wam przynosi przesyłki, co dodatkowo może uśpić Waszą czujność. Kurier ma dla Was (lub waszych bliskich, których akurat nie ma w domu albo kolegów z biura) paczkę. Jest ona za pobraniem w kwocie 99 PLN. Jeśli ją odbierzecie, w środku znajdziecie “śmierdzącą koszulkę” lub …wieczko od słoika.

Koniec przekrętu. Ktoś po prostu masowo nadaje paczki “za pobraniem”, licząc na to, że adresat (lub bliska mu osoba, która przebywa w godzinach pracy pod adresem doręczenia przebywa) paczkę odbierze.

Biznes chyba nieźle się kręci, bo w ostatnich dniach pod profilem nadawcy paczek, firmy:

“Alexa Capital Sp. z o.o.
ul. Narutowicza 40 lok. 1, 90-135 Łódź Śródmieście, łódzkie”

pojawiło się sporo negatywnych opinii:

Co ciekawe, to nie jest nowy przekręt! Z niezamawianymi paczkami za pobraniem spotkaliśmy się po raz pierwszy w 2016 roku (por. Uwaga na niezamawiane przesyłki za pobraniem). Wtedy wysyłała je firma SET-BET Kazimierz Sławski.

Opłaciłem przesyłkę za pobraniem od oszusta — co robić, jak żyć?

Poszkodowanym sugerujemy udać się na policję i złożyć reklamację w DPD. Firma kurierska może odmówić świadczenia usługi na rzecz kontrahenta, co do którego ma podejrzenia, że nie działa zgodnie z prawem. I naszym zdaniem, DPD powinna to zrobić w stosunku do Alexa Capital. Ale ponieważ DPD może nie być świadome skali procederu, to warto im dać znać, co Was spotkało. Dodatkowym plusem może być to, że DPD będzie w stanie zablokować pobrane za paczkę płatności zanim przekaże je do Alexa Capital.

Co na to DPD?

Firma DPD wie o sprawie, traktuje ją poważnie i podjęła konieczne kroki. Poniżej prezentujemy oświadczenie firmy przesłane do naszej redakcji.

Umowa na świadczenie usług kurierskich z Alexa Capital sp z o.o., spółką zarejestrowaną według danych zamieszczonych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i niefigurującą dotychczas w rejestrach KRD, została podpisana na początku października 2019.

16 października wymieniona wyżej spółka nadała przesyłki z usługą za pobraniem. DPD Polska zrealizowała usługę zgodnie z podpisaną umową. Natychmiast po otrzymaniu sygnałów od odbiorców o podejrzanych, niezamówionych przesyłkach od Alexa Capital, konto tego klienta zostało zablokowane w celu uniemożliwienia składania dalszych zleceń, a umowa na świadczenie usług kurierskich została rozwiązana przez DPD Polska ze skutkiem natychmiastowym – zgodnie z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami.

Zostały również wstrzymane wypłaty pobrań na rzecz Alexa Capital za nadane przesyłki i wszelkie rozliczenia z tym podmiotem.

DPD Polska bardzo poważnie traktuje wszelkie sygnały o nieprawidłowościach związanych ze świadczonymi usługami i próbami wyłudzeń, szczególnie że w ostatnich latach cała branża TSL poddawana jest różnego rodzaju próbom ataków ze strony nieuczciwych kontrahentów lub oszustów. W tej sprawie jesteśmy do dyspozycji właściwych służb, a poszkodowani przez firmę Alexa mogą podjąć kontakt z organami ścigania.

Ciekawe skąd brane są adresy do wysyłki. I ile statystycznie osób odbiera te paczki (pewnie sporo, bo zysk z odebranych musi pokryć stratę/koszty nadania/zwrotu tych nieodebranych).

(red./niebezpiecznik.pl)